Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Avrupa Çeçen İhtiyarlar Konseyi’nden bildiri

Avrupa’da bulunan Çeçen İhtiyarlar Konseyi, 21 Eylül’de yaptıkları basın açıklamasında, Rusya’nın saldırgan tutumuna sessiz kalan Avrupa’yı sert sözlerle eleştirdi. Bildiriyi yayınlıyoruz.

“Dünya insanları, ayağa kalkın!”

Ünlü marşın bu sözleri, bugün hala geçerliliğini koruyor. Bugün, Avrupa’yı faşizmden kurtaranların torunlarını, aynı marşla, Putin yönetimindeki faşist Rusya’ya karşı birleşmeye çağırıyoruz.
Diri diri yakılan insanların yüzlercesi bize Ukrayna göklerinden sesleniyor. Diri diri gömülenlerin yüz binlercesi bize Çeçenya topraklarından sesleniyor! Bizler Avrupa Çeçenleri İhtiyar Konseyiyiz. Sizlere yirminci yüzyılın başlarında kendi vatanlarından kovulmuş olan, parçalanmış halk adına sesleniyoruz! BM, Güvenlik Konseyi ve Avrupa Konseyi’nin pasifliğinden ötürü, Kremlin barbarı koleksiyonuna bir yüzülmüş kafa derisi daha kattı. Dünya’nın gözü önünde yüzülen bu kafa derisi, Avrupa’nın merkezindeki en büyük ülkenin, Ukrayna’nın kafa derisidir. Fareli köyün kavalcısı misali, Rusya’nın kavalıyla çaldığı petrol ve gaz melodisinin verdiği sarhoşluktan yeni yeni uyanan Avrupa toplumu etrafına bakınıyor. Eskiden namuslu yurttaşlarının, insanlarını vahşice öldüren faşistlere karşı nasıl savaştığını hatırlamaya çalışıyor.

Şimdi, kudurmuş düşman Avrupa’nın eşiğinde duruyor. Baltık devletlerinin başkanları sınırlarını, Rus canavarının şakırdayan silahlarından kurtarmaya çağırıyor. Havadaysa yüzlerce Avrupalının olduğu yolcu uçakları patlıyor. Avrupalı dürüst siyasetçiler, Rusların Karabağ işgalini, Moldovya’nın Transdinyester işgalini, ve Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya’yı ilhakını ve son olarak tüm uluslararası hukukun İçkerya’da nasıl çiğnendiğini hatırlamakla yükümlü değildir. Nükleer silah dışında uluslararası sözleşmelerle yasaklanmış tüm silahlarla işlenen toplu cinayetler onları hiç etkilemedi. Burada, BM üyelerinden birinin “Şimdi ne yapacağız, onları mı bombalayacağız?” şeklindeki sorusuna, Mikhail Saakaşvili’nin verdiği cevabını hatırlamak lazım, “Hayır, elbette, onların bizi bombalamasını bekleyelim!”
… BM, AGİT, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği’nde koltuk aşındıranlar, bizce çok basit bir şeyi anlamamaya devam ediyorlar: onların yalanı, onların eylemsizliği, iki yüzlülükleri ve dünyanın güçlülerine yaptıkları dalkavukluklar, bizleri en aşağıdan en yukarıya kadar ahlaksızlaştırıyor. Zorbalar ve satın alınmış politikacılar artıyor. Suç oranı tüm dünyada yükseliyor! Avrupa’nın Schröder ve Berlusconi’leşmesi çok tehlikelidir! Medeniyet kendisini köşeye sıkıştırıyor: kendimizi adalete çağırma ve ahlaki değerlere yönelme hakkından mahrum bırakıyoruz!
… Bugün durum şundan ibaret, toplumlara kendi şartlarını dayatan, güya bilinmeyen güçlerin boyunduruğu altında yaşıyoruz. Bu bilinmeyen güçlere, günümüzdeki global eşitsizlik, gelişmemiş ülkelerin ve sivil toplumun gelişmesine yardım edecek uluslararası kurumların eksikliği ve en güçlü ve en modern silahı yapma yarışı hizmet ediyor.
Eğer bu durumu düzeltmek istiyorsak, bunu ancak var olan uluslararası sözleşmeler düzleminde, toplum bilincini yeniden inşa ederek ve kanunlara saygılı olarak başarabiliriz.
Dünyanın uygar bir toplum olma özelliğini tümüyle yitirmediğinin ilk delili, Rusya’nın doksanlı yıllarda çiğnediği Çeçen halkı ve İçkerya Cumhuriyeti’nin kendi kaderini tayin etme hakkı konusunda bir uluslararası müdahale olabilirdi! İkinci delil ise Rusya-Çeçenya savaşında Rus askerlerince işlenmiş toplu cinayetlerin sorumlularının cezalandırılması olabilirdi.
Sayın ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve diğer ilgili devletlerin Başkanları ve Bakanlar Kurulu Başkanları, maden ki biz Çeçen halkı, modern dünyanın siyasi oyunlarında pazarlık kozu olarak kullanılıyoruz, size bir öneride bulunmamıza izin verin: Eğer Çeçen halkına kendi devletini kurma yetkisi verirseniz ve Rusya’nın başlattığı iki Rusya-Çeçenya savaşının sorumlularını cezalandırırsanız, herşeyin yoluna girdiğini göreceksiniz. Ruslar Kırım’ı vermeyi, Putin’i tasfiye etmeyi ve uluslararası topluma haklarını iade etmeyi kabul edecektir. Bugün sizlerin önünde bir seçim var: Hukuku kendi ekonomik çıkarlarınıza göre kullanmaya devam etmek veya dünyaya ekonomik çıkarları mevcut hukuka uygun olarak düzenlemeyi önermek! Bu işin çözümünde Çeçenler hayati önemi haizdir. Bir başka millet değil, ancak Çeçen meselesinin çözümü saldırganı bertaraf edebilir!

Söz sizlerin, uygar dünya temsilcileri!
Avrupa Çeçenleri İhtiyarlar Konseyi
21.09.2015 (haaman.com)

Tercüme: Ajans Kafkas

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img