Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abhazya muhalefetinden tepki

Muhalif Blok tarafından organize edilen basın toplantısında sosyo-ekonomik ve politik araştırmalar vakfı “Apra” Başkanı Aslan Bjaniya, “Yönetimin Kafkasyalı kardeşlerimizle ilişkileri arttırdığını söylemesi gayet normal. Ama bunu somut verilerle ölçmek lazım. Mesela Kafkasya’dan kaç kişi Abhazya’da tatil yapmaya geldi? Abhazya bu ülkelerden yatırımcı çekebildi mi? Biz bu ülkelerde hiç yatırım yaptık mı? Bize bu konularda bilgi verilmesi lazım” dedi.
Bjaniya’yı ‘Amtsahara’ partisi lideri Alhas Kvitsiniya da destekledi. Kvitsiniya, Abhazya İnform’a yaptığı açıklamada, “Aslan Georgiyeviç’in ifadelerine katılıyorum. Şu anki yönetim tarafından Kafkasyalı kardeşlerimize gösterilen yakın tavrın sadece popülizm olduğunu, bunun yeni bir seçim yaılması durumunda oy toplamak içn yapıldığını düşünüyorum” dedi.
Kvitsiniya’ya göre, eski ülke yönetiminin Kafkasya Cumhuriyetleriyle işbirliğine önem vermediğ ifadeleri spekülasyondan başka bir şey değil.
Amtsahara başkanı, “Şu anki yönetim onlara nasıl bir önem göstermiş? Bu ne ile ifade ediliyor? Bence, şu anda her şey tam tersi. Biliyor musunuz, kardeşler arasındaki dostluk yalanla sağlamlaşmaz” düşüncesinde.
Kvitsiniya ayrıca, 2015 ekonomik göstergeleriyle 2014 göstergelerinin kıyaslanmasının doğru olmadığı görüşünde. Kvitsiniya, “Soçi Olimpiyatları hazırlıklarına bağlı olarak Rusya-Abhazya sınırı geçişine kısıtlama getirildiğini unutmamak gerekir. O zaman sınırı geçebilecek otomobil ve nakliye yapabilecek araç listeleri vardı. İnsanları yanıltmamak gerekiyor” dedi. Kvitsiniya ayrıca, tüm gazetecilere yapılacak kongre ile ilgili, herhangi bir provokasyon olmaması için durumu gerginleştirmemeleri talebinde bulundu. Kvitsiniya halka da sükunet çağrısında bulunarak isteyen herkesi kongreye katılmaya davet etti. (ajanskafkas)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img