Kocaeli Abhaz Derneği resmen açıldı

0
602

Bir süre önce resmi başvuru ile açılış süreci başlatılan Kocaeli Abhaz Derneği törenle açıldı. İzmit Yahya Kaptan’da gerçekleşen açılışa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Abhazya Parlamentosu Milletvekillerinden Tayfun Ardzınba, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç, Abhazya Türkiye Ticari ve Ekonomik İşler Temsilcisi Ruhi Karaalp, Kocaeli Kafkas Kültür Derneği başkanı Erdal Çatan,Türkiye’de ki birçok Abhaz derneklerinin başkan ve yöneticileri, Kocaeli’nin önde gelen isimleri ve Kocaeli diasporasından birçok kişi katıldı.
Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca, törenin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Abhazya’yı misafirlere anlatan Konca, Kocaeli’nin Kafkas sürgününde Abhazlar için önemli bir kent olduğunu, yaşanan trajedide Kocaeli Kandıra Babalı Köyü’nde birçok Abhaz’ın karaya çıktıktan sonra çeşitli hastalıklardan dolayı yaşamlarını yitirdiğini ve Kocaeli’de çok sayıda Abhaz kökenli yurttaşın yaşadığını ifade etti. Konca, “Kocaeli’de Abhazların artık temsil edileceği bir yeri var” diyerek açılışa katılan tüm herkese teşekkür etti.
Abhazya’nın Türkiye tam yetkili temsilcisi İnar Gitsba’da yaptığı konuşmada, Abhazya için Türkiye’nin çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, “Dünya ülkeleri arasında en çok Abhaz nüfusu Türkiye’de yaşıyor. Abhaz diasporası Türkiye için önemli bir yer edinmiştir. Abhazya için Türkiye’nin yeri çok önemlidir. Abhazya Cumhuriyeti, Türkiye’yi önemli bir müttefiki olarak görmektedir. Türkiye’de yaşayan Abhaz diasporası da iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmektedir” dedi.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yaptığı konuşmada Türkiye’de Abhazların çok sevildiğini ifade ederek, “Türkiye’de Abhazları çok çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz ay Abhazya’ya gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde bize çok ilgili davranıldı. Tarihten beri Abhazya ile ilişkilerimiz çok güçlüydü. Bundan sonra da Abhazya’yı önemsemeye devam edeceğiz. Türkiye’de yaşayan Abhazlara da her türlü desteği vereceğiz. Abhazca’nın unutulmaması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adına KOMEK aracılığıyla Abazaca dersleri veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz” dedi. Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Cengiz Koç ise tarihten beri Abazaların Türkiye için büyük katkılar sağladığını anlattı.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. İbrahim Karaosmanoğlu ve protokol üyeleri, kurdele kesiminin ardından Kocaeli Abhaz Derneği binasını inceledi. Karaosmanoğlu, Abhazya gezisi sırasında yaşadığı anıları katılımcılara anlattı. Program kokteylin ardından sonra erdi.
(demokratgebze.com.tr)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz