Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Muhalefet ve iktidar tartışması

Muhalefet partisi “Amtsahara” kongresine katılanlar Abhazya devlet başkanının istifasını istedi.
Devlet başkanının istifasını isteyen bildiri, Amtsahara’nın altıncı kongresinde kabul edildi. Bildiriyi muhalif güç Bloğu yöneticileri de destekledi.
Apsny Press’in verdiği bilgilere göre, Amtsahara heyeti devlet başkanlığı idaresine kabul ettikleri bildiriyi ilan etmek için gitti. Şu anki yönetimin politikacılarını destekleyenler de devlet başkanlığı önünde toplandı.
Abhazya devlet başkanı Hacimba, istifasını isteyen bildirinin ardından halka seslenerek yaptığı açıklamada, “Yeminime sağdığım. Halkımı kandıramam” dedi.
Hacimba şöyle dedi: “ Değerli dostlarım, değerli Abhazya vatandaşları! Halkımızın önünde bulunan problemlerden söz ediyor olmanızdan ötürü memnunum. Evet, gerçekten çeşitli düşünceler var, toplumumuzun bazı bölümü ülkede yaşananları kabul etmiyor. İnsanların konuşma özgürlüğü var. Bırakın açıkça konuşsunlar. Halk kendisi karar verecektir kimin haklı kimin haksız olduğuna.
Televizyonlar farklı düşünen herkesi göstermeli ve biz ilk günden beri bunu söylüyoruz. Bundan sonra da böyle söylemeye devam edeceğiz. Ama insanlar şunu bilmeli ki, ben istedim veya birisi istedi veya bir grup insan istedi diye hiçbir şey değişmeyecek.
Herkesin bilmesini isterim ki, bağımsızlığımızın tanınmasının ardından uzun yıllar geçti. Bu sürede küçük ülkemizde çok şey oldu. Rusya’dan ciddi miktarda finans yardımı aldık. Ve bu yardım devletin görünümünde bir çok şeyi değiştirdi. Ama bundan sonra devletimizin kendi kaynaklarını, kendi üretimini oluşturması lazım. Bunu oluşturmamız ve geleceğimizi sağlamamız gerekiyor. Sürekli Rusya’dan gelen yardım ile ayakta duramayız. Böyle olmaz! Şunu anlamak gerekiyor, bizim gibi küçük bir devletin büyük stratejik bir ortağının olması lazım. Ve bu ortak Rusya’dır. Bizim istediğimiz sadece kendimizi korumaktır. Biz, tüm kurumların çalışabilmesi için şartlar oluşturmayı istiyoruz. Etrafınızda neler olduğuna bakın! Bütün bunlara karşı durabilir miyiz? Elbette, tek başımıza bunu yapamayız. Bizim bir ülkemiz var ve bir kez daha belirtmek istiyorum, en zor zamanımızda yanımızda olan dostumuz Rus halkı var! Siyasi durumun nasıl olduğuna bakmaksızın Rusya her zaman gerçek dostumuz oldu.
Sizlere bir kez daha sesleniyor ve herkesin bilmesini istiyorum, yemin töreninde yaptığımı yemine sadığım! Ben halkımı kandıramam! Ve her şeyi yaşamımızın iyileşmesi için yapacağım. Biz bunu, hepimiz birlikte, tek yumruk olduğumuzda yapabiliriz ancak! Ve hiç şüphem yok ki, bunu tüm insanlarımız istiyor! Biz bunu yapacağız! Benim anayasal görev sürem 2019’a kadar. Ondan sonra ne olacağını hayat gösterecek. ” (ajanskafkas)

Yazarın Diğer Yazıları

‘Bir Yazar, Bir Eser’

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) 18 Mayıs’ta sosyal medya hesaplarından Ayça Atcı ve Nevzat Tarakçı’nın sunumuyla yayımlanan “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programın konuğu, Aralık...

10 Ekim Ankara Katliamı davasında AYM’nin ‘dayanaktan yoksun’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 10 Ekim 2015’te gerçekleşen Ankara Katliamı’nda sorumluluğu olan emniyet müdürleri hakkındaki başvuruya ilişkin kararını sekiz yıl sonra verdi. Mahkeme, 16 Mayıs’ta...

Deniz Yağan seçildi

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü sandık başına giden 48 milyon 256 bin 117 seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemişti. Seçimlerin ardından...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img