Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Habez’in İngilizce öğretmeni

Karaçay-Çerkes’teki Habez köyündeki okulda İngilizce dersinin yeni öğretmeni 43 yaşındaki Buseyna Uotey, Suriye’deki savaş nedeniyle altı ay önce Habez’e gelmiş. Gelişinden iki ay sonra iş bulmasını büyük bir başarı olarak adlandırıyor. Yirmi yıllık deneyimli bir öğretmen olarak evde oturmayı sıkıcı buluyor çünkü.

Buseyna, “İngilizce bildiğimi öğrenen köy sakinleri, çocuklarını bana göndermeye başladılar, kimi ödevleri için yardım istiyordu kimi de İngilizce öğrenmek istiyordu. Böylece okuldan iş teklifi aldım” diyor.

Buseyna’nın sınıfında 13 öğrenci var. Uzaklardaki Suriye’den gelen mültecilerle oluşabilecek anlaşamama gibi sorunlar hiç yaşanmamış Buseyna ile Kuzey Kafkasyalı öğrenciler arasında…

Bir öğrencinin annesi, “Hem sabırlı hem de İngilizceye vakıf. Çocuklarımız İngilizce öğrenme konusunda böyle bir fırsata sahip oldukları için mutluyuz” diyor.
Derslerin ardından eve dönen Buseyna ev işleriyle ilgileniyor ve iki kızının ders çalışmasına yardım ediyor.

Habez’de sekiz Suriyeli aile yaşıyor. Kaldıkları evler geçici olarak Habez köylüleri tarafından sağlanmış. Bölge başkanı Rauf Arashukov yeni yılda (2016) tüm ailelere ev sağlanacağı sözünü vermiş (lifenews.ru)

Çeviri: Serap Canbek

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img