Savaş araştırılacak

0
580

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Gürcistan’ın 2008 yılında Güney Osetya’ya düzenlediği saldırı sırasında işlenen savaş suçları için soruşturma başlattı.
UCM Ön Soruşturma Dairesi, Başsavcı Fatou Bensouda’yı 2008’deki Güney Osetya savaşında işlenen suçlarla ilgili soruşturma açmaya yetkilendirdi.
UCM’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, Yargıç Joyce Aluoch, Cuno Tarfusser ve Péter Kovács’dan oluşan Ön Soruşturma Dairesi’nin, Başsavcı Bensouda’nın 1 Temmuz – 10 Ekim 2008 tarihlerinde Güney Osetya’da savaşında savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlarla ilgili olarak soruşturma açma talebini 13 Ekim 2015’te onayladığı belirtildi.
Açıklamada, Başsavcı’nın talebinin ve mahkemeye sunulan mağdur beyanlarının incelenmesinden sonra Ön Soruşturma Dairesi’nin, 2008 yılındaki çatışmalarda UCM’nin yetki alanında bulunan savaş suçlarının işlendiğine ilişkin makul derecede delil olduğu sonucuna vardığı kaydedildi.
Soruşturulacak suçlar, cinayet, zorla göç ettirme, işkence gibi insanlığa karşı işlenen suçlar ve sivil nüfusa saldırma, kasten öldürme, barış gücü unsurlarına kasten saldırı düzenleme, özel mülkün tahribatı ve yağmalama gibi savaş suçlarını içeriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz