Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abhazya eski meclis binasına restorasyon

Abhazya bağımsızlık savaşında yakılan ve savaşın sembolü haline gelen Abhazya Parlamentosu binasının aslına uygun olarak restore edileceği bildirildi.
Abhazya Devlet İnşaat Şirketi Abhazstroy’un Genel Müdürü İgor Kazanba ve Devlet Başmimarı David Eşba’nın konuyla ilgili gazetecilere verdikleri bilgilere göre, bugünlerde restorasyon çalışmalarına başlamak için hazırlıklar yapılıyor.
“Moskova’dan gelen uzmanlar, oldukça kaliteli malzeme ile yapılmış olan bina kompleksi ve yan binaları, tarihi cephelerini koruyarak kurtarmanın mümkün olabileceğini söylediler. Mimari eserler listesinde olan görkemli binanın tüm inşaat işlemi çeşitli aşamalarda gerçekleşecek. Birinci aşamada çatı ve cephe restore edilecek, daha sonra bölüm bölüm restorasyon devam edecek. Abhazstroy olarak biz özellikle tarihi dokunun korunmasına özellikle dikkat edeceğiz” şeklinde konuşan Kazanba, restorasyonun Abhaz mimar ve tasarımcıların projelerine göre yapılacağını belirterek, finansman proje çalışmalarının Nisan ayında yapılacağını söyledi.
1981 yılında, başkent Sohum Özgürlük Meydanı’nda inşa edilen Abhazya Parlamentosu binası, 1993 yılı Eylül sonunda Sohum’un kurtuluşu sırasında yakılmıştı. (altinpost.org)

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img