İşkence Karşıtı Komite Başkanı’na saldırı

0
599
Igor Kalyapin, head of Russia's Committee Against Torture speaks during a press conference in Moscow, Russia, Tuesday, July 28, 2015. A prominent Russian human rights group says it is closing down its operations because of a repressive law, but says it has come up with an elaborate scheme to continue its work. (AP Photo/Pavel Golovkin)

Çeçenya’nın başkenti Grozni’de, “Grozny City” otelinin girişinde İşkence Karşıtı Komite Başkanı İgor Kalyapin’e bir saldırıda bulunuldu.
16 Mart’ta gerçekleşen olay, Kalyapin’in arkadaşı Dmitri Utukin tarafından sosyal medyada açıklandı. Utukin’in ifadesine göre, Kalyapin darp edildi ve ona yumurta fırlatıldı. Utukin bunun öncesinde otel yöneticisinin silahlı polislerle gelerek Kalyapin’i otelden çıkardıklarını da yazdı.
Grozni’de bulunan Radyo Svoboda muhabiri Anton Naumlük saldırı haberini doğruladı. Naumlük’ün verdiği bilgilere göre, Kalyapin’e yumurta, yeşillik ve pasta fırlatıldı, bir kaç defa da vuruldu. Kalyapin saldırıda ciddi bir zarar görmedi.
Saldırganlar yaklaşık 15 kişi idi, yüzleri maskeliydi, ancak görgü tanıklarının ifadesine göre bu kişiler atletik gençlerdi. Hepsi kaçıp saklandı, polisler ise onları kovalamadı, üstelik kim ve ne olduklarını bilmediklerini, kimliklerini tespit etmenin mümkün olmadığını söylediler. İgor Kalyapin’in kendisini polis şubesine götürdüler.
Kalyapin, dün akşam, Ukraynalı Stanislav Klıh ve Nikolay Karpük’un duruşması için gelen gazeteci ve insan hakları savunucuları ile bir görüşme yapacaktı. Otel girişindeki saldırı, yapılacak bu görüşmenin katılımcılarının gözü önünde yaşandı.
Kendisine saldıran kişilerin kendilerini Çeçen ve Müslüman olarak adlandırmaya hakkının olmadığını ifade eden Kalyapin, Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, “Ben, bana saldıranların Çeçen ve Müslüman olmadıklarını düşünüyorum. Böyle davranan kişiler bu isimleri alamaz” açıklamasında bulundu.
Kalyapin, Novoya Gazeta’ya yaptığı açıklamada, “Eğer Kadirov her hafta Kalyapin’e Çeçenya’da çalışma imkanı vermeyeceğini, Kalyapin’in halk düşmanı olduğunu ve yok edilmesi gerektiğini söylüyorsa, çalışma arkadaşları kanunla veya kanun dışı yollarla benim hakkımdan gelinmesi gerektiğini söylüyorsa, benim böyle saldırılarla karşılaşmamdan daha dolay bir şey olamaz” dedi.
Regnum’un verdiği bilgilere göre, Kalyapin, “Grozny City oteli gibi yarı resmi bir yerde, benim gibi Rusya’da tanınmış bir kişinin başına böyle bir saldırı gelebiliyorsa, bu demektir ki, yazıları Kadirov’un hoşuna gitmeyen her gazetecinin başına da aynısı gelebilir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz