Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abhazya’da muhalefet erken seçim istiyor

Abhazya’da muhalefet koalisyonu ülke başkanı Raul Hacimba için güvenoyu konusunu gündeme getirdi. Erken devlet başkanlığı seçimleri için referandum yapılmasını isteyen muhalefet 11 binden fazla imza topladı.
Grup başkanı Daur Taniya’nın açıkladığına göre, muhalif parti koalisyon ve hareketlerinin desteklediği bir grup vatandaş, 17 Mart’ta referandum için imza toplamaya başladı.
Taniya, “Bugüne kadar (24 Mart) tüm Abhazya’da 11.786 imza topladık. İmza toplama kampanyası Gal bölgesi dışında cumhuriyetin tüm bölgelerinde yürütülüyor. Gal bölgesini ele almadık, çünkü şu anda bizim için, orada kimin vatandaşlığının korunup korunmadığını anlamamız zor” dedi.
Taniya’nın ifadesine göre, Abhazya yasamasına göre, böyle bir referandumu, 10 bin imza toplandığı takdirde yapmak mümkün.
Muhalefet liderlerinden biri olan, sosyo-ekonomik ve politik araştırmalar vakfı “Apra” başkanı Aslan Bjaniya’nın yaptığı açıklamaya göre, “imzalar gerekenden fazla, çünkü vatandaşlar bunu gerçekten istiyorlar.”
Bjaniya’nın ifadesine göre, vatandaşların, Hacimba’nın erken istifasını istemesi için birçok neden mevcut.
Bjaniya, “Kimisi kendisinin kandırıldığını düşünüyor, kimi köyünde okula kavuşacağını bekledi. Kimi de 12 yıldan fazla süredir Abhazya’da birlik ve beraberliğin yeniden oluşmasını bekliyor. Herkesin kendine göre beklentileri var” dedi.
Bjaniya, 2014’de Abhazya devlet başkanlığı seçimleri adaylarınca kabul edilen, koalisyon hükümetinin kurulmadığını, bunun anlaşmaya aykırı olduğunu söyledi.
Bjaniya, muhalefetin Abhazya başkanını, parlamento ve yargı yönetiminin rolünü güçlendirecek olan anayasal reformu yürütmemekle, siyasi nedenlerle insanların kovulmasına izin vermekle ve bazı büyük ekonomik hatalar yapmakla suçladığını ifade etti.
Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Hacimba tarafından konuyla ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img