Savaş sergisine karşı eylem

0
462

16 Mart’ta Moskova’da, yaklaşık 20 kadar Milli Kurtuluş Hareketi (NOD) üyesi eylem yaptı. Eylemde, Memorial İnsan Hakları Merkezi arşiv materyallerine dayanarak hazırlanan 1. Çeçen-Rus Savaşı hakkındaki sergiye karşı çıkıldı.
“Çeçenya savaşı gerçeği için, Memorial faaliyetlerine karşı” eylemi Moskova’nın merkezinde Saharovski merkez binası yanında yapıldı. Eylem organizatörleri, eylemlerinin Moskova bölge merkez idaresi tarafından izinli olduğunu iddia ettiler.
Eylemin organizatörlerinden biri olan Yevgeni Paseçnik, “Saharovski merkezinde, Memorial’in, 1. Çeçenya savaşı hakkındaki sergisi düzenlenecek. Bizler, bu savaşın ‘beşinci koloni’ (iç düşmanlar) ve Boris Berezovski’den (1996-1997 RF Güvenlik Konseyi sekreter yardımcısı) dolayı kaybedildiğini düşünüyoruz” dedi.
Bir başka NOD aktivisti, “Batı’nın verdiği görev üzerine birinci Çeçenya savaşında Rusya’ya kan kaybettirildiğini” açıkladı.
Saharovski merkezi müdürü Sergey Lukaşevski, “Kremlin yanlılarının eyleminin olaysız bir şekilde dağıldığını ifade etti ve sergi organizatörlerinin ‘NOD’cuların gerginlik çıkarmak istediklerinden endişe duyduğunu” kaydetti.
Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, bahsi geçen Çeçen-Rus savaşı belgeseli, Memorial’in arşiv materyallerine dayanılarak hazırlandı ve Çeçenya’da yaşanan ilk savaşın öncesi ve ilk aylarını anlatıyor. (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz