Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kırım Tatar özerkliğine destek

Ukrayna Parlamentosu, 15 Haziran tarihinde Parlamento’da düzenlenen ‘Geçici Olarak İşgal Edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinin Ukrayna’ya Yeniden Entegrasyon Stratejisi: Problemler, Çözüm Yolları, Yöntemler, Girişimler’ adlı müzakereler sonrasında sunulan öneri taslağını onayladı.
Önerilere göre, Ukrayna Cumhurbaşkanına Kırım Tatar, Karaim ve Kıpçak halklarını yerli halk olarak ilan edilmesini öngören ve Ukrayna Anayasası’nın 10. Maddesi’ne (Kırım Özerk Cumhuriyeti ile ilgili madde) getirilecek değişiklik ve eklemeleri yapılmasını sağlayan karar tasarısını hazırlayarak Parlamentoya sunmayı tavsiye ediliyor.
Ayrıca Kırım’ın idari ve bölgesel yapısının düzenlenmesi öneriliyor. Milletvekilleri, Sivastopol şehrinin özel statüsünü iptal etmeyi teklif ettiler ve Kırım Özerk Cumhuriyetini Kırım Tatar Milli Özerk Cumhuriyeti ile değiştirmeyi önerdiler.
Bununla birlikte müzakerelerde Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya entegrasyonu ve işgalden kurtarma stratejisi, yarımadada işbirlikçilik ve aklanma, ayrıca geçici olarak işgal edilen topraklarda mülkiyet haklarının sağlanması ile ilgili yasayı kabul etmeyi önerdiler.
Öneride, işgal edilen topraklarda işgalcilerle işbirliği yapan kişilerin Kırım’ın işgalden kurtarıldıktan sonra herhangi bir devlet görevine atanması mümkün olmaması tavsiye edildi.
Ayrıca Bakanlar Kuruluna uluslararası ortaklarıyla işbirliği yaparak geçici olarak işgal edilen topraklarda yaşayan Ukrayna vatandaşlarının haklarını korumak için hak savunucu ve hayır kuruluşlarıyla oluşturmaya önerildi.
15 Haziran 2016’da Ukrayna Parlamentosu’nda Geçici Olarak İşgal Edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinin Ukrayna’ya Yeniden Entegrasyon Stratejisi: Problemler, Çözüm Yolları, Yöntemler, Girişimler’ adlı müzakereler düzenlenmişti. (QHA)

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img