Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abhazya’nın kadim ritüeli: Ajırnıhua

Ajırnıhua Gecesi, “Dünyanın Yaratıldığı Gün” olarak kabul edilir ve yeni yıl bayramı olarak kutlanır

Abhazların en önemli geleneksel bayramlarından biri yeni yılın başlangıcı kabul edilen Ajırnıhua’dır*. Bilim insanları Ajırnıhua’nın Abhazya’da 2 bin yıldan daha fazla süredir kutlandığını belirtiyor. Aile içinde kutlanan bu bayramın temeli demirci tanrısına dayanmaktadır. Ajırnıhua bayramı 13 Ocak akşamı kutlanır. Her yıl 13 Ocak akşamı tüm aile bir araya gelir, gelinler ve ev sahibesi dışındakiler demir ya da örs etrafında toplanır ve ailenin büyüğü, demirci tanrısına dua ederek aile için sağlık, bolluk ve afiyet diler. Ertesi gün komşu ve akrabalar ziyaret edilir.
Eşera köyündeki Vissarion Çitanaa ve ailesi de Ajurnıhua için sabahtan hazırlık yapmaya başladı.
Bu törenin en önemli kısmı kurban safhasıdır. Kurban edilecek oğlak ya da horoz sayısı aile bireylerinin sayısı kadar olmalıdır. Genelde oğlak birkaç yıl aralıklarla kurban olarak kesilir ama her yıl oğlak kesen aileler de vardır.
Sofrada kurban etinin yanı sıra peynirli hamurdan yapılan kızartmalar yer alır. Dua esnasında el yapımı mumlar kullanılır. Dua eden aile büyüğünün elinde, ucunda kurban edilmiş hayvanın ciğer ve yüreğinin asılı olduğu ceviz bir sopa vardır.
Vissarion Çitanaa, demirci tanrısının iki tipi olduğunu (Ajıra ve Axira) söylüyor. Ajıra demir işleme, Axira ise demir dışında altın işlemeyi temsil ediyormuş. Kendisi Axira’ya inanıyormuş. Büyük dedesi altın işlediği için Axira olarak değiştirilmiş.
Ajırnıhua duasının ardından bir bardak şarap içen Çitanaa’nın ardından tüm aile kadeh kaldırdı ve sofraya oturdular. (sputnik-abkhazia.ru)

*Demirci Duası

Çeviri: Serap Canbek

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img