Adana Derneği 50. yılını kutladı

0
591

ADANA Çerkes Kültür Derneği kuruluşunun 50’nci yılını, düzenlenen gece ile kutladı.
Anemon Otel’de düzenlenen gecede konuşan Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel böylesi medeni bir toplumun üyesi olmaktan büyük mutluluk duyduğunu, Türkiye’nin kuruluşunda ve gelişmesinde önemli roller üstlenen Çerkeşlerin duyarlı barışsever vatan kaybetmenin acısını en iyi bilen halk olarak ülkenin teminatı olduğunu ifade etti. 50’nci yıl pastasını görev alan dernek başkanları ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü birlikte kesti. Hüseyin Sözlü 150 yılı aşkın bir süre önce çarlık Rusya’sının asimilasyonuna uğrayan ve acı çeken Çerkes halklarının Türkiye’nin çok renkli kültürel dokusunun en güzel örneklerinden birini oluşturduğunu söyledi. Sunuculuğunu Ayfun Kaplan’ın yaptığı gecede derneğin kurucu başkanı Hasip Eren anısına oğlu Mehmet Eren’e, Selahattin Altaş ve Mehmet Eğerci’ye 50’nci yıl onur plaketi sunuldu.
Sunuculuğunu Ayfun Kaplan’ın yaptığı gecede Derneğin 50 yılına üstün hizmet Sunan kurucu başkan Hasip Eren anısına oğlu Mehmet Eren’e, Selahattin Altaş ve Mehmet Eğerci’ye 50. Yıl onur plaketi sunuldu. Ayrıca 50 Yıl boyunca başkanlık yapanlara ve gecenin düzenlenmesine katkı yapan kişi ve kuruşlara plaket verildi.
50 Yıl Pastasını 50 yılda görev alan dernek başkanları ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü birlikte kesti. Hüseyin Sözlü 150 yılı aşkın bir süre önce çarlık Rusya’sının asimilasyonuna uğrayan ve acı çeken Çerkes halklarının Türkiye’nin çok renkli kültürel dokusunun en güzel örneklerinden birini oluşturduğunu söyledi. Adana Derneğinin 50 yıllık birikimi ile böylesi bir geceyi ve kutlamayı hak ettiğini belirten Sözlü,”Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman kültürel konularda onların yanlarında olacaklarını” sözlerine ekledi.
Gecede sahne alan Sanatçı Gülcan Altan bir saatlik konserinde seyircilere unutulmaz dakikalar yaşattı. Adana Çerkes Kültür Derneği Folklor Ekibi Sozraş’ın gösterileri de büyük beğeni topladı. Çerkesler gecede dansları ile eğlendiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz