Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Ankara ve Düzce’de ‘Anadil Günü’ buluşması

21 Şubat Uluslararası Anadil Günü kapsamında Çerkes Dili ve Edebiyatı Derneği (ÇDED) aracılığıyla Düzce Üniversitesi’nde bir etkinlik gerçekleştirilirken, bir diğer etkinlik de Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Düzce Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda “Türkiye’de Anadili Sorunu” başlığıyla düzenlenen söyleşiye Ankara Üniversitesi Dilbilim bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Aydın ve ÇDED Başkanı B. Kutbi Kılınçer katıldı.
Etkinlikte Prof. Dr. Özgür Aydın, anadil ve tehlikedeki diller başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
B. KutbiKılınçer ise Dil Aktivizmi, Dil Planlaması ve Çerkesce başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
Ankara’daki programa Prof. Dr Özgür Aydın, B. Kutbi Kılınçer ve Türkiye’de Kürtçe anadili sorunu ve tarihi çerçevesindeki sunumuyla Özkan Öztaş katıldı. 22 Şubat günü gerçekleştirilen programda Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir araya gelen konuklar; dünya dillerinin durumunu, anadil politikalarını ve Türkiye’nin dil politikasını konuştu.

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img