“Çerkesler ‘tek adam’ rejimini kabul etmez”

0
310

Fırat Haber Ajansı’na (ANF) referandum süreci konusunda değerlendirme yapan Yalçın Karadaş, Çerkeslerin tekçi zihniyetten çok çektiğini ve bir daha böyle bir rejimi kabul etmeyeceğini vurgulayarak, “Çerkes anlayışı tek bir adamın emir ve komutasına girebilecek bir anlayış değildir; asla kabul etmezler. Recep Tayyip Erdoğan yerine benim ağabeyim de tek adam olarak başkan olmaya kalksa kendi akrabaları oy vermez. Tek bir adamın iki dudağı arasından çıkacak söze mahkum olmak ne demek; bu kabul edilemez. Biz bu konularda çok kullanıldık ve artık kullanılmayacağız, son kullanma tarihimiz geçti ”dedi.

Karadaş, tarihini ve çektiklerini bilen hiçbir Çerkesin böyle bir yönetim şeklini kabul etmesinin mümkün olmadığının altını çizdi. AKP ve Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşmalarda Çerkes, Boşnak, Arnavut, Lazları zikretmesine başta Çerkesler olmak üzere hiçbir halkın kanmaması gerektiğini kaydeden Karadaş, “Çerkesler bu söylemlere kanmamalı. AKP sadece bir siyasi taktik olarak, Kemalistlerin 90 yıldır ağzına almadığı kimliklerden söz ederek oy kapmaya; zaman kazanıp yolsuzluk gibi suçlarını örtbas etmeye çalışıyor. Geçmişte nasıl ki Çerkeslere ‘Sen Kafkas Türküsün’, Lazlara ve Gürcülere ‘Sen Karadeniz Türküsün aslında Orta Asya’dan geldin’, Kürtlere de ‘Sen dağlı Türksün’ diyerek bilgisiz insanlara dillerini, kültürlerini unutturmaya çalıştılarsa, bunlar da tüm halkların din ve milliyetçi duygularını sömürerek iktidarda kalmayı amaçlıyorlar” diye konuştu.

Çerkes gençlerinin başlattığı, “Birlikte Yaşam için Hayır” kampanyasının imzacılarından olan Karadaş, “Kültürüyle, kimliğiyle, diliyle bu ülkedeki tüm halkları eşit görüyoruz. Bu ülkedeki tüm kimlikler farklılıklarıyla bu ülkenin ortağı ve asıl unsuru. Biz tekçiliği değil halkların kardeşliğini savunuyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz