Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümü yeni öğrencilerini bekliyor

0
508

Düzce Üniversitesi’nde kurulan Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü bu yıl üniversiteye girecek öğrencilere cazip bir seçenek sunuyor. 2013 yılında açılan ve bu yıl ilk mezunlarını veren bölüm, Kafkasya dışında Çerkes dili ve edebiyatına ilişkin ilk ve tek lisans programını sunuyor. Bölümde bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için yüksek lisans programı da açıldı. Çerkes dili ve edebiyatı konusunda akademisyen olmak isteyenler, Düzce Üniversitesi’nin işbirliği yaptığı Adıgey Devlet Üniversitesi’nde doktora yapabiliyorlar.
Öğretim üyesi ihtiyaçları ağırlıklı olarak Adigey Devlet Üniversitesi’nden sağlanan Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, eğitim ve öğretimin ilk iki yılında öğrencilere iyi bir Çerkesce dili eğitimi vermeyi, ardından öğrencileri seçmeli dersler aracılığı ile dilbilimi veya toplumdilbilimi alanlarına yönlendirmeyi planlamaktadır. Diğer bir deyişle öğrenciler yoğun bir Çerkesce ve eğitiminden sonra dilbilimi veya dil ve toplum ile ilgili sosyal araştırmalar yapma becerileri kazanmaya odaklanabileceklerdir.
Öğrencilere dil öğretme becerilerine katkıda bulunmak üzere iki yarıyıl boyunca Dil Edinimi dersi de sunulmaktadır. Ayrıca ikinci yıldan itibaren öğrenciler toplam dört yarıyıl olmak üzere yeterli düzeyde Rusça Dersi alabilmektedirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz