Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Ayaayra kutlandı

1992-93 yılları arasında yaşanan Gürcistan-Abhazya Savaşı, Abhazların zaferi ile sonuçlanmıştı. 30 Eylül “Ayaayra” Zafer Bayramı’nın 25. yılı Abhazya, İstanbul, Ankara, Sakarya ve Düzce’de yapılan etkinliklerle kutlandı

Abhazya

Ayaayra’nın 25. yıldönümü etkinlikleri, Sohum Özgürlük Meydanından başlatıldı. Etkinliklere Kafkasya cumhuriyetlerinden ve Türkiye’den de katılanlar oldu.
Cumhurbaşkanı Raul Hacimba’nın konuşmasının ardından askeri geçit töreni yapıldı. Sonrasında gerçekleştirilen gençlerin dans ve spor gösterileri büyük ilgi gördü.
Ayaayra kapsamında konserler, sergiler, seminerler ve dans gösterileri coşkuyla gerçekleştirildi.

İstanbul

İstanbul Abhaz Kültür Derneği’nin organize ettiği Ayaayra 25. yıl etkinlikte İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Sanzaapha Dali Akyol konuşma yaptı. Kucha Gülşah Sargın’ın şarkılarıyla renklenen etkinlikte Psınetxuç Sinem Özkan Oğuz da Özgür Ruhların Efsanesi isimli kitabını imzaladı.

Ankara

Ankara Çerkes Derneği’nde yapılan etkinlikler, 24 Eylül günü Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (Kafsam) ve Abhazya Cumhuriyeti Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen “Abhazya’nın 25 Yılı: Bir Değerlendirme” konulu konferans ile başladı.
Konferansın ilk oturumunda Dr. Dünya Başol (Abhazya Stratejik Araştırmalar Merkezi), Turan Akın (Küresel Ticaret Çözümleri Uzmanı), Dr. Muhittin Tolga Özsağlam (Lefke Avrupa Üniversitesi) ve Dr. Mitat Çelikpala (Kadir Has Üniversitesi) Abhazya’nın bağımsızlık ve özgürlüğüne kavuştuğu 1993’den günümüze yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeleri, Abhazya’nın karşılaştığı sorunları ve geleceğe yönelik önerilerini paylaştı.
Konferansın ikinci bölümündeki konuşmacılar Dr. Jade Cemre Erciyes (Abhazya Stratejik Araştırmalar Merkezi), Dr. Ergün Özgür (Leibniz-Zentrum Moderner Orient) ve Elçin Başol (Abhazya Stratejik Araştırmalar Merkezi), Abhazya’nın sosyo-ekonomik yapısı, diaspora-Abhazya ilişkileri ve göçmenlerde kültürlenme süreçleri konularındaki araştırmalarının sonuçlarını sundular.
Konferanstan sonra Abaza ve Adıge yemeklerinden örneklerin sunulduğu resepsiyona geçildi. Rusya Federasyonu Maslahatgüzarı Aleksander Khapilov, Venezuela Büyükelçisi José Gregorio Bracho Reyes, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel ve İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen’in de katıldığı etkinlik, Bzeps Keman Grubu, Gupse Seda ve Azar Grubu’nun gösterileri ve Elbruz Halk Dansları Topluluğu üyelerinin oyunları ile coşkulu bir şekilde tamamlandı. (kaffed.org)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img