Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Gerginliğin nedenlerini sorguladılar

Kendelen’de ilk olarak 2008’de yaşanan anlaşmazlık 2018’de yeniden hortladı. Kendelen sakinleri Kanjal Savaşı’nın 300. yıldönümünde köylerinden geçmek isteyen atlıları “Kanjal Savaşı diye bir savaş yok”, “Topraklarımızı vermeyeceğiz,” gibi sloganlarla protesto etmişti. İki gün sonra 17 Eylül 2007’de atlılar emniyet güçlerinin eşliğinde köyden geçmişti.
Rusya Bilimler Akademisi Coğrafya Enstitüsü araştırmacılarından Profesör Alexzei Gunya, Kendelen’deki çatışmanın toprak sorunu nedeniyle çıktığını belirtti ve “Tarihte yaşanan olayların farklı taraflarca yorumlanmasıdır bu. Eskiden gerçekleşmiş bir savaşın kim tarafından kazanıldığı değildir sorun, eski olayları yorumlayarak güncel sorunların çözülmeye çalışılmasıdır. Bu sorunlardan biri de dağlık arazi ve meraların statüsüdür. Balkarlar, tarihteki olaylar referans gösterilerek toprak haklarını yitirmekten korkuyorlar ” dedi.
Balkar aktivist Muradin Rakhayev ise Kanjal kutlamalarının tam da toprak tartışmalarının alevlendiği dönemde başlatıldığını söyledi. Rakhayev bu gerginliklerin bitmesi için geçmişteki olayların referans alınmaması gerektiğini ekledi.
Rusya Kafkas Halkları Kongresi başkanı Ali Totorkulov bu gerginliğin 2008 yılında yine Kanjal Zaferi kutlaması nedeniyle başladığını hatırlattı ve şunları söyledi: “2008’de Arsen Kanokov cumhurbaşkanıydı ve etnikler arası bir gerilim vardı. Kanokov yönetimi Balkarların dağlık bölgedeki topraklarını devlet arazisine çevirdi ve bu durum toplumda baskı yarattı. Yuri Kokov döneminde ise anlaşmazlıklar azalmıştı.”
Araştırmacı tarihçi Victor Kotlyarov, 2008 yılındaki Kanjal kutlaması öncesinde bu tür anma törenlerinde her iki halkın da yer alması gerektiği konusunda hükümete bir çağrı yaptığını belirtti ve “Kimse kendisini karşısındakinin yerine koymuyor. 2008’den bu yana on yıl geçti ve bu yılki çatışmanın nedeni cehaletti, tarih konusundaki bilgisizlikti. Ve on yıldır bu cehaleti giderme konusunda hiçbir şey yapılmadı. Yöneticiler karşılıklı bir iletişim sağlamalıydı” dedi. (kavkaz-uzel.ru)
(Kısaltılmıştır)

Çeviri: Serap Canbek

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img