Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abaza ve Adigeler ayrımcılıktan şikayetçi oldular

Abu-Yusuf Banov

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde üç sivil örgütün başkanları, Vladimir Putin’e mektup yazarak ülkede yaşayan halkların temsiliyetinin orantısızlığından ve ayrımcılıktan şikayet etti.
STK başkanları Canibek Kujev (Abaza Adgylara), Abu-Yusuf Banov (Çerkes Halkı Yaşlılar Konseyi) ve Rauf Daurov (Çerkes Kültür Merkezi) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Karaçay-Çerkes’te yaşayan Çerkes ve Abazaların haklarının sınırlandırılması sorununun çözüme kavuşturulması için ortak bir mektup yazdı.

İstatistiki verilere göre Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinde önemli pozisyonların çoğu Karaçaylar tarafından yönetiliyor.

Banov, Daurov ve Kujev’in ortak mektubunda şu ifadelere yer verildi: “Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nin iktidar yapılarında sürekli olarak etniklerarası sürtüşmeler ve ulusal parlamentonun uyuşmazlığı söz konusu. Neredeyse 20 yıldır cumhuriyette yaşayan Abaza ve Çerkes halkları için de bu durum geçerli. Karaçay-Çerkes’teki Abaza ve Çerkeslerin hükümette temsilinden yoksun bırakıldığına inanıyoruz. Karaçay temsilcilerin lehine uzun yıllardır oluşmuş olan kadrolaşma, etnik çatışmaların ana kaynağıdır.”
(ajanskafkas)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img