Adalet için Suruç’u unutma!

0
599

Suruç Aileleri İnisiyatifi, İstanbul Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda “Adalet İçin Suruç’u Unutma” etkinliği düzenledi. 3 Ağustos’ta gerçekleştirilen etkinlikte, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 düş yolcusunun resimlerinin yer aldığı “Hiçbir Düş Yarım Kalmayacak” ve “Adalet” yazılı pankartlar asıldı.
33 düş yolcusu şahsında katliamlarda yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan etkinlikte açılık konuşması Suruç Aileleri İnisiyatifi adına Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Vatan Budak’ın babası Murat Budak tarafından yapıldı.
Etkinliği düzenleyen ESP, BEKSAV, SGDF, Suruç Aileleri İnisiyatifi adına Amed, Ankara, Roboski, Antep’te yaşamını yitirenlerin ailelerini selamlayarak sözlerine başlayan Budak, “Dayanışmayla birleşerek kazanacağız, ama mutlaka kazacağız” dedi.

‘“Gidenler için direneceğiz”

Suruç Katliamı’nda yaralananlar adına bir konuşma yapan Merve Kavak, Suruç’a yaptıkları yolculuğu anlattı. “Anlatacağım hikâye yalnız benim değil, bu toprakların hikâyesi” diyen Kavak, şöyle konuştu: “Bizler sadece bu dünyayı anlamak değil değiştirmek isteyen insanlardık. Suruç’ta Amara bahçesinde buluştuk. Hep gülüştük, konuştuk. Heyecanımız, gençliğimiz, deneyimimiz vardı, gidenlere borcumuz vardı. Gidenler için direnmeyi de yaşamayı da borç biliyoruz. Katliamın sorumlularına ve Suruç tanık ve yaralılarını suçlu ilan edenlere sözümüz var. Bizler burada kocaman bir aileyiz artık. Yalnız bizler değil, burada toplanan her bir yürek biliyor ki, bu memleketin esas sahipleri bizleriz. Hiçbir düşmanlık bu topraklarda yeşermeyecek, yeşertmeyeceğiz. Katilin yüzüne katil olmanın haykırmanın karşısına, Anadolu’nun dört bir yanında umut tohumunu çorak topraklara ekmek için torbamıza doldurduk. Her yerde haykıracağız, ‘Suruç için adalet herkes için adalet’.”

33 plaketten biri Jıneps’e verildi

Konuşmaların ardından 33 düş yolcusu anısına 33 adalet ve direniş plaketleri sahiplerine verildi.
Plaketler, Cebrail Günebakan anısına Gezi Ailelerine, Yunus Emre Şen anısına 10 Ekim Aileri’ne, Murat Yurtgül anısına Amed katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerine, Erdal Bozkurt anısına Çorum Ailelerine, Nazegül Boyraz anısına Barış Annelerine, Çağdaş Aydın anısına Cumartesi Annelerine, Azlı Akyürek anısına Antep Ailelerine, İsmet Şeker anısına Sivas Ailelerine, Ece Dinç anısına Çorlu ailelerine, Nartan Kılıç anısına Soma Aileleri avukatı Can Atalay’a, Osman Çiçek anısına Maraş Ailelerine, Veysel Özdemir anısına Roboski Ailelerine, Uğur Özkan anısına Uğur Kaymaz’ın ailesine, Aydan Ezgi Şalcı anısına LGBTİ+ hakları aktivisti Şevval Kılıç’a, Alper Sapan anısına Tutuklu Gazeteciler şahsında Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çevik ile yazar Mehmet Ali Çelebi’ye, Büşra Mete anısına Metin Göktepe’ye, Emrullah Akhamur anısına Hrant Dink’in arkadaşlarından Patrak Estukyan’a, Hatice Ezgi Sadet anısına kadına yönelik şiddete karşı özsavunma uygulayan Name Öztürk’e, Kasım Deprem anısına 3. Havalimanı işçileri adına Dev Yapı-İş ve İnşaat İşçileri Sendikası’na, Polen Ünlü anısına, Şule Çet’in avukatlarına, Serhat Devrim anısına KHK’yla ihraç edilen Veli Saçılık’a, Duygu Tuna anısına Dilek Dayar’ın ailesine, Evrim Deniz Erol anısına Baran Tursun Vakfı’na, Koray Çapoğlu anısına Barış akademisyenlerinden Aslı Aydemir ve yeni tahliye olan Tuna Altınel’e, Nuray Koçan anısına göçlerde yaşamını yitirenler için feminist aktivist Faten Sarraj’a, Cemil Yıldız anısına Filistin Derneği, Ferdane Kılıç anısına Jıneps Gazetesi’nden Yaşar Güven’e, Mert Cömert anısına Ezidi milletvekili Feleknas Uca’ya, Süleyman Aksu anısına Cerattepe direnişçilerine, Alican Vural anısına tutuklu öğrenciler şahsında aynı zamanda Suruç yaralısı olan Efe Çatalbaş’a, Medali Barutçu anısına direnen sanatçılar şahsında Barış Atay’a, Okan Pirinç anısına tutuklu avukatlar şahsında Selçuk Kozağaçlı’ya, Vatan Budak anısına tecride karşı açlık grevi yapan DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e verildi.
Etkinlikte, Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 düş yolcusu için hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı; BEKSAV bünyesinde faaliyet yürüten Sarya Müzik Grubu ve sanatçılar Metin Kemal Kahraman sahne aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz