AİHM’den ‘Süryanice soyadı’ kararı

0
525

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ‘Süryanice soyadı’ davası ile ilgili Nuri Aktaş’ın başvurusunu karara bağladı. Mahkeme “Aile hayatına saygı hakkının” ihlaline karar verdi. AİHM Türkiye’yi Nuri Aktaş’a toplam 4890 euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Midyat’ın Yemişli köyü nüfusuna kayıtlı olan ve aynı zamanda İsviçre vatandaşlığı bulunan Nuri Aktaş ‘Amno’ sözcüğünü İsviçre’de olduğu gibi ‘Aktaş’ soyadı yerine kullanmak istedi ve 2005 yılında Midyat Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkeme, yaptığı inceleme sonucunda, Nuri Aktaş’ın talebini, Amno sözcüğü Türkçe olmadığı gerekçesi ile reddetti. Kararda Türkçe olmayan sözcüklerin soyadı olarak kullanılamayacağı belirtildi. Dava iki defa Yargıtay’a da taşındı ancak temyiz ve karar düzeltme talepleri reddedildi.

Kararın iç hukukta kesinleşmesi üzerine Nuri Aktaş, 4 Nisan 2007 tarihinde konuyu AİHM’e taşıdı. Başvuruda “ayrımcılık yasağı” haklarının Midyat Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihlal edildiği öne sürüldü.

AİHM, 25 Haziran 2019 tarihinde 12 yılı aşkın bir süredir devam eden yargılama kapsamında “özel ve aile hayatına saygı hakkının” ihlaline karar verdi.
Bağlayıcı olan karar, Türkiye’de Türkçe kökenli olmayan soyadı değişiklik taleplerinin bundan böyle kabul edilmesi gerekeceği anlamına geliyor. (euronews)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz