Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

BASINA VE KAMUOYUNA

Kazım Koyuncu’nun adını tabelalardan sökebilirsiniz ama kalplerden sökemezsiniz!

Fındıklı (Vitze) Belediye Meclisi, 08/07/2019 tarihli oturumunda Fındıklı Millet Kıraathanesi’nin adını “KAZIM KOYUNCU KÜLTÜR VE SANAT EVİ” olarak değiştirme kararı vererek bizleri sevindirmiş ve Kazım’ın hayatının ve mücadelesinin gelecek kuşaklara aktarılması yönünde ümitlendirmiştir. Fındıklı Kaymakamlığı’nın bu kararı hukuken ve teamülen saygıyla karşılaması gerekirken kamu yararı bulunmadığı şeklindeki gayri hukuki gerekçesi ile değiştirilen tabelanın sökülmesi emri vermesi karşısında, Laz Kültür Derneği olarak bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Kazım Koyuncu’nun adına yönelik bu tutumu, onur kırıcı buluyor, aynı zamanda kamu gücünün hukuk ve meşruiyet dinlemeden kullanılmasının halka ve halkın değerlerine, sanata ve sanatçıya kıymet vermemenin bir göstergesi sayıyoruz.

Kazım Koyuncu, Türkiye’nin bağrına bastığı, vazgeçilmez, ezgisi tüm dünyaya uzanan ortak değeridir.

Kazım Koyuncu’nun müzikal çabası bizi geçmişten geleceğe taşıyan ümidin kendisidir.
Sanata ve sanatçıya, Kazım Koyuncu’ya, ezcümle halka karşı özensiz ve gayri hukuki yetki kullanımı kabul edilemez. Fındıklı Belediye Meclisi’nin kardeşleri Kazım Koyuncu’nun anısını yaşatmaya yönelik onurlu tutumunun yanındayız.

Kazım Koyuncu’nun adını tabelalardan sökebilirsiniz ama kalplerden sökemezsiniz.
Saygılarımızla basına ve kamuoyuna duyurulur.

06.08.2019

Laz Kültür Derneği

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img