Dil ve gençlik köprüleri güçlendiriliyor

0
692

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Kafkas İş İnsanları Derneği (KAFİAD) Başkanı Yusuf Taymaz, Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Hatukşoko Gazi Adige Dil Derneği, Perit Xase ve Tlışe Nartan Kılıç Gençlik Merkezi temsilcileriyle buluştu.
Gupse Altınışık, Atila Guser ve dernek üyeleri, kurumlarının çalışmaları hakkında bilgi vererek, KAFFED’in talebi doğrultusunda hazırladıkları dil, gençlik ve anavatana dönüş için hukuki destek projelerini anlattılar. Bu projelerin hayata geçirilebilmesi için KAFFED ile birlikte çalışma arzularını dile getirdiler.
KAFFED ve Hatukşoko Gazi Adige Dil derneği iki yıldır işbirliği halinde Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nden seçilen çocuk gruplarını Türkiye’de kampa getiriyor. KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci, bu işbirliğini kurumsal ve rutin hale getirmek için Hatukşoko Gazi Adige Dil Derneği ve Perit Xase’den proje istemişti. Dernekler hazırladıkları projeleri KAFFED Yönetim Kurulu’nda görüşülmesi için sundular.
KAFFED’in Kapadokya’da yaptığı Gençlik Çalıştayı’nda gençlerimiz, Anavatan’da kamp, staj gibi imkânların araştırılmasını istemişti. Bu talepler de ziyaret öncesi Hatukşoko Gazi Adige Dil Derneği ve Perit Xase’ye iletilmişti. Tüm bu alanlarda işbirliği imkânları üzerinde çalışılmasına karar verildi.
KAFFED’in diğer ülkelerdeki diaspora dernekleri ve kurumlarla gerekli temasların kurulması için de destek vermesi konusunda da mutabık kalındı. (kaffed.org)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz