Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Bingöl Karapolat Köyü

Bingöl’ün Yedisu ilçesine bağlı Karapolat Köyü’nün nüfusu 1864’te Tuapse’den yola çıkan Çerkeslerden oluşmuştur. Önce Trabzon’a giden Çerkeslerden yaklaşık 500’ü sonrasında Erzurum’a ulaşmış. Belgelerden anlaşıldığına göre Muş ve Bitlis’e giden Çerkesler de Erzurum’dan yola çıkmış.
Bir süre çevreyi inceleyen Çerkeslerin bir kısmı kendilerine en uygun yerin Karapolat olduğuna karar vermiş.
Karapolat’a yerleşen Çerkesler 1914 yılında Sarıkamış Harekâtı esnasında bölgeden ayrılıp Kayseri Panlı, Kahramanmaraş Mehmetbey ve Adana’nın Çerkes köylerine dağıldı. Gittikleri köylerde zor şartlar altında yaşayan Çerkeslerden on yıl sonra Karapolat’a dönenler oldu.
1993 yılında ise köy boşaltıldı ve hepsi farklı yerlere dağıldı.
Köy sakinleri çiftçilik, hayvancılık ve arıcılık ile geçimlerini sağlarlardı.
Köy çocuklarının babası, eğitim neferi, Düzceli Kazım Taymaz köy hakkındaki bilgiyi Osman Çelik aracılığı ile öğrenmiş ve Karapolat’ı ziyaret etmiştir.
Yedisu’nun bir başka Çerkes köyü olan Eskibalta ile Karapolat arasında 100 metre mesafe vardır ve o köy de Karapolat’la aynı tarihsel süreçleri yaşamıştır.

Düzenleyen: Aydın Açın

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img