Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkes El Sanatları Çalışma Grubu

Kafkas Dernekleri Federasyonu bünyesinde, Yönetim Kurulu kararı ile Çerkes el sanatlarını araştırmak, yaşatmak, geliştirmek amacıyla, Çerkes El Sanatları Çalışma Grubu kurulmuştur.
MÖ 5000 yıllarına kadar dayanan kadim kültürümüzün objelerinin ve özgün değerlerinin yok olmaması, gelecek nesillere aktarılması kültürümüzün gelişerek devamı için yaşamsal önem taşımaktadır.
Yalnızca yaşamak değil, kimliğimiz ile var olmak savaşı verdiğimiz diasporalarda etnik kültürüne sahip çıkmak konusundaki eksikliğimiz elimizdeki değerlerimizin zamanla önemli ölçüde yitip gitmesine yol açmıştır.
Kendi kültürümüzü öncelikle kendimiz koruyabilir ve gelecek nesillere taşıyabiliriz düşüncesi ile çalışma grubumuz, Türkiye’de değişik yörelerde yaşayan, Çerkes toplumunun sahip olduğu anavatandan getirilmiş veya orijinal tekniklerle üretilmiş Çerkes el sanatları objelerinin derlenerek, fotoğraflarının ve koruyan kişilerin isimleri ile sülale isimlerinin yer aldığı bir arşiv oluşturulmasını amaçlamaktadır.
Bu bağlamda tarihi değer taşıyan Çerkes El Sanatları objelerine sahip kişi ve ailelerin obje fotoğrafı ve bilgilerini bizlere ulaştırması, kültürel mirasımızın korunması ve gün yüzüne çıkarılması için büyük önem arz etmektedir.
Kamuoyumuza bilgi paylaşımı konusunda desteklerini beklediğimizi saygıyla duyuruyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

İletişim adresi: kaffedcerkessanatları@gmail.com

Yazarın Diğer Yazıları

Акәашаратә проект

Акәашаратә проект Eytsikәashow раԥхьатәи аконцерт мҩаԥысит аҳәынҭқарратә филармониаҟны лаҵарамза 2 рзы. Аиндаҭлараҟны актәи аҭыԥ иазықәԥоит 14 гәыԥ, аҳамҭа хада 450 000 мааҭ ыҟоуп. Акомандақәа азыҟарҵоит...

Аҧсны азыҟазаашьа

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (КАФФЕД), Мшаҧымза, Аҧсны азыҟазаашьа темас иаҭаны, интернет хархәарала алацәажәара еиҿнакааит. ҚАФФЕД ахада Унал Улучаи, ахада ихаҭыҧуаҩы Муҳаррем Саран, Маӡаныҟәгаҩы Омер Аҭалар,...

Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызку арапорт

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (ҚАФФЕД) Аҧсны Аусазуыра Агрупа алахәҩы Елчин Башьол, Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызкны лҭҵаара инамаданы илҩыз арапорт, Жәларыбжьаратәи Ажәлархәыҷқәа Рзиндырра Група (Minority Rights...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img