Kadirov muhalifine Viyana’da infaz

0
676

Çeçenya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov’u sık sık eleştiren muhalif Mamikhan Umarov, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın Gerasdorf bölgesinde 4 Temmuz günü silahlı saldırı sonucunda öldürüldü. Kısa sürede olay yerine gelen Avusturya güvenlik güçleri olası katili ve katilin kullandığı aracı tespit etti ve cinayet mahalline 185 km uzaklıkta Linz kenti girişinde katili gözaltına aldı. Daha sonra, olayla ilgili olduğu tespit edilen bir kişi daha gözaltına alındı.

Protesto eylemi
YouTube’da “Viyanalı Anzor” adıyla tanınan 43 yaşındaki Mamikhan Umarov 8 milyona yakın izlenen eleştirel paylaşımları nedeniyle Avusturya polisinin koruması altında bulunuyordu.
Umarov’un öldürülmesi üzerine 7 Temmuz’da Viyana’daki Rusya Büyükelçiliği önünde bir eylem yapıldı. Eyleme hem Viyana’da yaşayan Çeçenler hem de Avusturya insan hakları örgütleri ve sivil toplum temsilcileri katıldı. Eylemde konuşan Avusturyalı bir aktivist, “Diasporadaki Çeçen muhaliflerinin öldürülmesinin arkasında Kremlin’in olduğunu” söyledi.
Göstericiler, Çeçen bayraklarının yanı sıra “Rusya Çeçenistan’dan defol”, “Rus-Çeçen savaşı sona ermedi, Ruslar bizi Avrupa’da katlediyor”, “Putin’in Çeçenleri öldürmesine yardım edilmesin” yazılı pankartlar açtı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz