Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Soykırıma ‘Dağlar Şahittir’

20 Haziran 1920 Oset Soykırımı’nın 100. yıldönümü için Allon Film Stiüdyosu tarafından çekilen “Хæхтæ æвдисæнтæ” (Dağlar Şahittir) adlı belgesel film seyirciyle buluşacak.
Filmin fikir öncüleri Yulia Bestaeva ve Grigory Mamiev oldu. Filmde Osetlerin ülkelerini nasıl savundukları, Gürcistanlı saldırganlardan nasıl kaçtıkları, yaşadıkları zorluklar ve hüzün gözler önüne seriliyor.


Allon Film Stüdyosu yöneticisi Grigory Mamiev filmin tarihsel gerçeklere dayandığını belirtti, görgü şahitlerinin yakınları ve tarihçilerle görüşerek doğru bilgiye ulaştıklarını söyledi.
Filmin kurgusu iki ana karakter üzerinden şekillendirilmiş: Ruten Gagloev ve Mate Sanakoev. Osetlerin kaderi ve uğradıkları soykırım bu kahramanların yaşadıkları üzerinden anlatılmış.
Gürcistan yönetimi 1920’de Osetleri sadece fiziksel olarak yok etmeye çalışmamıştı, Osetlerin kültürlerini ve dillerini de ortadan kaldırmak istiyorlardı. Tüm bu yaşananların en büyük şahitleri ise dağlar olmuştu.
Osetçe çekilen 2 saat uzunluğundaki filmin Rusça versiyonu da hazırlanacak. 20 Haziran’da gösterilmesi planlanan film pandemi nedeniyle gecikti. (www.south-ossettia.info)

Yazarın Diğer Yazıları

Акәашаратә проект

Акәашаратә проект Eytsikәashow раԥхьатәи аконцерт мҩаԥысит аҳәынҭқарратә филармониаҟны лаҵарамза 2 рзы. Аиндаҭлараҟны актәи аҭыԥ иазықәԥоит 14 гәыԥ, аҳамҭа хада 450 000 мааҭ ыҟоуп. Акомандақәа азыҟарҵоит...

Аҧсны азыҟазаашьа

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (КАФФЕД), Мшаҧымза, Аҧсны азыҟазаашьа темас иаҭаны, интернет хархәарала алацәажәара еиҿнакааит. ҚАФФЕД ахада Унал Улучаи, ахада ихаҭыҧуаҩы Муҳаррем Саран, Маӡаныҟәгаҩы Омер Аҭалар,...

Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызку арапорт

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (ҚАФФЕД) Аҧсны Аусазуыра Агрупа алахәҩы Елчин Башьол, Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызкны лҭҵаара инамаданы илҩыз арапорт, Жәларыбжьаратәи Ажәлархәыҷқәа Рзиндырра Група (Minority Rights...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img