Savaş karşıtı Azeri ve Ermeni gençlerden ortak metin: Bu savaşın kazananı yok

0
754

Güney Kafkasya halklarından bir grup genç, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmaları durdurmak amacıyla ortak bir metin hazırladı. Dünyanın çeşitli yerlerinden barış yanlılarının imzalarıyla destek verdiği metinde, taraflara acil ateşkes çağrısı yapıldı.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sürerken bir grup Azerbaycanlı, Ermeni ve Gürcü genç, Kafkasya’da ve Karabağ’da barış için ortak bir metin hazırladı.

Farklı Kafkasya ülkelerinden ve dünyadan savaş karşıtlarının imza attığı metinde, taraflar acil ateşkes yapmaya ve barışın barışın parçası olmaya çağrıldı.

Birbirlerini barış ve çatışma workshoplardan tanıyan ve sosyal medyadan eklenenlerle büyüyen grup, ilk olarak mayıs ayında “Caucasus Talks” adlı bir projeye başladı. Bu amaçla açtıkları web sitesinde birbiriyle kavgalı ülkelerin gençlerini tanıştıran grup, temmuz ayında Azerbaycan’ın Tovuz kentinde yaşanan çatışmaların ardından platformlarını ilan ettiler.

4 Azerbaycanlı, 3 Ermeni, 3 Gürcü arkadaştan oluşan çekirdek grup, Karabağ‘ı bölgesel bir sorun olarak görüyor ve yalnız Karabağ için değil, tüm bölge için barış isteyen farklı etnik kökenlerden Kafkas gençlerinin sesini duyurmaya çalışıyor.

İmzacılar arasında Uruguay’dan, Almanya’dan, İngiltere’den, ABD’den, Nijerya’dan, Rusya’dan, İsrail’den, dünyanın çeşitli ülkelerinden savaş karşıtları, Laurence Broers, Azeri savaş karşıtları Gıyas İbrahimov ve Nazrin Qadimova’nın yani sıra, Türkiye’den HDP milletvekili Garo Paylan ve Yetvart Danzikyan gibi tanınmış isimler de bulunuyor. (Gazete Duvar)


Ortak metin

Sen bu mesajı okurken Dağlık Karabağ içinde ve çevresinde insanlar ölüyor. Genç çocuklar ve adamlar ufukta bir çözüm olmaksızın birbirlerini öldürüyorlar.
Savaşta esas yitirilen nesnel hakikat değil. Gerçek insanların, gerçek çocukların hayatları yok oluyor.

Bu bütün Güney Kafkasya’nın kaybettiği bir muharebeye dönüşüyor.
Eğer seni şu anda etkilemiyorsa, savaş veya savaşın sonuçları yarın sana da ulaşacak.
Savaş çatışmayı hiçbir zaman çözmeyecek, sadece bizi daha karanlık, daha kısır bir bitmeyen savaşlar döngüsünde bırakacak.

Barışı savunmak tarafsız bir duruş değil. Savaş anlatılarıyla koşullandırılan militarist duruşları reddediyoruz ve bunun yerine barışı inşa etmenin yollarını arıyoruz.
Bu savaş geçmişin trajedilerini ve yaralarını geri çağırıyor. Onları iyileştirmek için hiçbir şey yapmadığı gibi yenilerini yaratıyor.

Bu savaşın kazananı yok. Bütün Kafkasya’ya sefalet, ölüm, fakirlik ve bölgenin bağımsızlığının kaybını getiriyor.

Dış güçleri daha fazla çatışmayı kışkırtmamaya ve savaş yapma sürecinin bir parçası olmamaya çağırıyoruz.

Acil bir ateşkes ilanını ve çatışmanın tarafları olan Ermenistan ve Azerbaycan’daki tüm kesimleri dahil edecek kapsayıcı görüşmelerin başlamasını savunuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz