Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Jıneps Aralık 2020 sayısı e-gazete olarak yayında

Değerli okurlarımız,

Jıneps’i bu ay koronavirüs salgınında yaşanan artış ve olası riskler nedeniyle basılı değil dijital formatta ulaştıracağız sizlere… 2021 yılı abonelik bedelinin Ocak-2021 sonuna kadar ödenmesi gerektiğini hatırlatarak aralık sayımızdaki konulara göz atalım.

Ali Çurey, Birgül Asena Güven, Dipshov Sırrı Oğuz, Zafer Süren, Süha Baytekin, Dr. Hajbeviko Fatma Yılmaz, Ferhat Kentel, Mahir Özkan, İrfan Çağatay Aleksiva, Cemil Aksu köşe yazılarıyla Jıneps’teler. Olgaç Oral da gazetemizde yazmaya başladı. Ve Cuşha Nesij çizgileriyle “Къуаргъ Фıыцıэ!” köşesinde…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlar alanlarda ‘Birlikteyiz, sokaktayız, isyandayız’ diye haykırdılar. Haberi Seteney sayfamızda.

Cumartesi Anneleri 21 Kasım’da yaptıkları açıklamada, 12 Eylül darbesinde gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in annesi Elmas Eren’in sözleriyle yetkililere seslendiler: “Oğlumu istiyorum, adalet istiyorum!”

Mimar Sinan Üniversitesi’nden Elif Yıldız, yüksek lisans tezinde Jıneps gazetesini yazmıştı, Akanda Taştekin de bu tezi sizin için haberleştirdi.

Erbaa ve çevresinde siyanürle altın aranmasına hayır kampanyası sürüyor. Fındıcak Abhaz Derneği adına Yavuz Aydın ile konuyu Birgül Asena Güven görüştü.

İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Ulaş Sunata’nın “Hafızam Çerkesçe – Çerkesler Çerkesliği Anlatıyor” adlı çalışmasını bu ayki sayımızda anlatan akademisyen Elif Ergün’ün yazarla yaptığı söyleşi ocak sayımızda yer alacak.

Dönüş Öyküleri’nin bu ayki konuğu 1991’de anavatana dönerek orada yeni bir yaşam kuran Miraç Duğ. Kendisiyle söyleşiyi Serap Canbek yaptı.

“Köyler canlanıyor”. Bu müjdeyi veren Düzce Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği Başkanı ve aynı köydeki Köydeyiz Kır Bahçesi’nin de sahibi Mesut Önder. Söyleşiyi Elif Tokgöz’ün kaleminden okuyabilir, Mine Yalçın’ın çekimlerinden oluşan videoyu Jıneps’in YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Nejad Özsoy ve Şimal Özcan’ın Düzce Çerkeslerini anlatan yazı dizisi 17. sayfamızda.

“Netflix dizisi The Queen’s Gambit sonrası satranç seti satışları tavan yaptı” haberini okumuşsunuzdur. Serap Canbek’in Sinan Yıldırım’la sohbetini okumadan satranç takımı almayın!

Yazarımız Süha Baytekin’in “Kutsal Ay’ın Kızları” adlı kitabı bu ay kitapçılarda. Okuyalım, okutalım.

Yeşftal Sedat Sezan köyünü, Yeniziraatlı’yı anlattı. Siz de köyünüzü, çevre köylerinizi, köy yaşamına dair anılarınızı bize yollayın, okurlarımızla paylaşalım.

Sağlıklı günler dileğiyle…

JINEPS

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img