Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Neler oldu?

Halkların Demokratik Kongresi etkinlikleri
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi’nin “Dersim Katliamı” başlığıyla 17 Kasım’da gerçekleştirdiği çevrimiçi panelde tarihçi-yazar Mehmet Bayrak, Çilem Küçükkeleş moderatörlüğünde Dersim Katliamı’nı anlattı.
HDK Halklar ve İnançlar Meclisi’nin düzenlediği “Halklar ve İnançlar Kendini Anlatıyor” başlıklı dizi kapsamında “Tarihsel ve Güncel Boyutlarıyla Êzidiler” etkinliği ise 19 Kasım’da çevrimiçi olarak Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın moderatörlüğünde, gazeteci Eyüp Burç’un sunumuyla yapıldı.

Kürtçe yazılan defterler toplatıldı
Van T Tipi Cezaevi’ndeki 13 kadın mahkum, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’e yaşadıkları hak ihlallerini içeren mektup yazdı.
Kadınlar, Kürtçe yazılan defterlerin toplatıldığını ve “Kürtçe tercüman yok” gerekçesiyle defterlerin kendilerine verilmediğini aktardı. Dışarıdan kitap almanın da yasaklandığını belirten kadınlar, durumu bildikleri kurum müdürünün ise kendilerine “Kitap okumayın, ne yapacaksınız kitap okuyup” dediğini anlattı. (Gazete Duvar)

“Meclis’te kadının adı yok”
Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) TBMM İzleme Grubu, 16 Ekim-15 Kasım 2020 tarihleri arasındaki süreci kapsayan ikinci izleme raporunu yayınladı. Rapor, parlamentonun kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği dersindeki zayıf notlarını ortaya koydu.
Raporda, “Bu dönem, 2021 Kamu Bütçe Tasarısı’nın tartışılmaya başlandığı günlere denk gelirken, usul ve yasalara uygunluk açısından oldukça tartışmalı olan yeni bütçenin de kadınların sorunlarının çözümüne, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik olmadığını bir kez daha gördük” denildi. (Bianet)

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img