Hayrettin Eren’i sordular, Hukuk işlemiyor

0
649

Cumartesi Anneleri 21 Kasım’da (817. hafta) yaptıkları açıklamalarında, hak ve özgürlüklerden mahrum bırakıldıklarını söyledi. 12 Eylül darbesinde gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren için adalet talep eden Cumartesi Anneleri, Eren’in annesi Elmas Eren’in sözleriyle yetkililere seslendi: “ Elmas Eren’in, ‘Oğlumu istiyorum, adalet istiyorum!’ diyen çığlığını, çocukları ve torunları ile birlikte sesimize ekliyoruz.”

“Ne kayıplarımıza ne de adalete ulaşamıyoruz”

Demokrasinin varlığının, güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerin varlığına bağlı olduğunu belirten Cumartesi Anneleri şunları söyledi: “Anayasada öngörülen temel hak ve özgürlüklerin kullanılması; yurttaşın devlete güven duyduğu bir hukuk devleti ile mümkündür. Devlet, yurttaşların hukuka olan inançlarını ve güvenlerini korumakla yükümlüdür. Ancak Türkiye’de devlet, bu yükümlülüğünü yerine getirmediği için anayasal hak ve özgürlüklerimizden mahrumuz. Devletin sınırsız gücü ve şiddeti karşısında yargının koruma kalkanından mahrumuz. Hukuk bizim için işlemiyor, ne kayıplarımıza ne de adalete ulaşamıyoruz. 817. haftamızda “çiçeklerle donatacağı bir mezar” hayali gerçekleşmeden aramızdan ayrılan Elmas Eren’in, “Oğlumu istiyorum, adalet istiyorum!” diyen çığlığını, çocukları ve torunları ile birlikte sesimize ekliyoruz.”

“Görevinizi yerine getirin”

Eren’in gözaltında kaybedilişinin 40. yılında devleti yönetenlere seslenen Cumartesi Anneleri şöyle devam etti: “Demokrasi-Adalet Reformu diyerek toplumu ve bizleri oylamaktan vazgeçin. Önce adalet arayışını suç sayan zihniyetinizi değiştirin. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerinizi yerine getirin. Cezasızlığa son vererek, adaleti sağlayacak bütünlüklü politikaları hayata geçirin. Toplumun ve bizim adalet talebimizi duyun ve adliyelerin kapılarını artık adalete açın. Hayrettin Eren’in akıbetini açığa çıkarma ve sorumluların cezalandırılmasını sağlama görevinizi yerine getirin.” (Gazete Duvar)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz