Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri, “Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız” diyerek eylem çağrısı yaptı. 47 ilde eylem hazırlıklarına başlayan platformun İstanbul’daki buluşma noktası ise 5 Mart akşamı 18:30’da Beşiktaş İskele Meydanı olacak.

İstanbul başta olmak üzere toplam 47 yılda eylem hazırlıklarına başlayan kadınlar, 5 Mart Cuma günü için İstanbul’da Beşiktaş İskele Meydanı’na çağrı yaptı.

Çağrı metninden

“Yıllardır asla yalnız yürümeyeceksin sloganının yankılanmadığı şehir meydanı, direniş alanı, adliye, üniversite kalmadı. Şimdi asla yalnız yürümeyeceksin diyen tüm kadınlarla birlikte Dünya Kadınlar Günü için ülkenin dört bir yanında buluşmak için çalışmalarımıza başlıyoruz.

5 Mart’ta Beşiktaş’ta buluşuyoruz.

Meydanlarda buluşmadan önce 81 ilde, İstanbul’un 39 ilçesinde, tüm üniversitelerde,

Rektörü seçmek isteyen gençlerle,

Kendi hayatını seçmek isteyen kadınlarla,

Ayrımcılığa karşı mücadele veren LGBTİQ+’larla,

İş yerlerinde sömürüye karşı mücadele eden işçi kadınlarla beraber mücadelemizi büyüteceğiz. Tüm kadınları da bu süreçte üye olmaya, görev almaya, mücadelemizi büyütmeye davet ediyoruz.

Biz mücadele edersek eşit ve özgür bir yaşamı kazanacağız.

Kadın cinayetlerini durdurmak için yıllardır verdiğimiz mücadeleyle artık mahkemeler şiddeti meşrulaştıran indirimleri kolay kolay uygulayamıyor. Bakanlıklar kadın cinayetlerini gündeme getirmek, eylem planı açıklamak zorunda kalıyor. Ancak etkin soruşturma ve kovuşturma yapılmadığı için, İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı için katiller kadın cinayetlerinin üstünü kapatabileceğini düşünüyor. Şüpheli kadın ölümlerinde gerçek açığa çıkarılmıyor.

Kamu gücünü elinde bulunduranlar kadınları korumak, şüpheli kadın ölümlerini açığa çıkartmak için hiçbir irade göstermediler. Ancak kayyım rektör istemedikleri için mücadele eden gençlerin karşısında polisiyle, mahkemesiyle, bakanlarıyla seferber oldular. Kayyım rektöre karşı mücadele edenler tutuklandı, mücadeleleri bastırılmaya çalışıldı. Nasıl ki kadınlar kendi hayatında seçim yapmak için mücadele ediyorsa; gençler de üniversitelerde pes etmeden kayyım değil seçim mücadelesi veriyor.

Topyekûn mücadele edecek, eşitliği ve özgürlüğü kazanacağız.”

Yazarın Diğer Yazıları

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Açlık ve yoksulluk sınırında vahim tablo

TÜRK-İŞ’in açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının nisan ayı sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img