Adige Kültür Parkı açıldı

0
1011

Atakum Belediyesi ve Samsun Adige Kültür Derneği işbirliği ile Samsun Mimarsinan Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Adige Kültür Parkı’nın açılışı, 10 Temmuz’da yapıldı.

İshak Akbay’ın sunumunu yaptığı açılış töreninde konuşan Samsun Adige Kültür Derneği Başkanı Hatice Özer, “1864 yılında Çerkes Sürgünü sonucunda Anadolu’ya ayak basmış olan Çerkeslerin çocukları olan bizler, Adige Kültür Derneği ve Atakum Belediyesi işbirliği ile kurulan Adige Kültür Parkı’nın açılışı için toplanmış bulunuyoruz. Bununla ilgili olarak Samsun’da sivil toplum kuruluşu ve yerel yönetim işbirliğinin en güzel örneklerini sergileyen Sayın Cemil Deveci ve Necattin Demirtaş’a tekrar teşekkür ediyorum. Vefalı Samsun Çerkesleri bu jestinizi unutmayacaktır. 300 yıllık bir mücadelenin ardından Anadolu’ya gelen Çerkesler bir yandan verilen bağımsızlık savaşına katılıp o savaşlarda savaşırken diğer yandan farklı birikimleriyle ülkenin yeniden inşasında sosyal, ekonomik, kültürel katkılarda bulunmuşlardır. Tüm dünyaya savrulmuş olan Çerkesler için en kalabalık nüfusu barındıran Samsun önemli bir konuma sahiptir. Bu nedenle burada yapılan kültürel çalışmaların çok özel bir yeri olduğu bilinmelidir. Sözlerimi usta şair Nâzım Hikmet’in dizeleri ile bitirmek istiyorum: Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine bu hasret bizim” ifadelerini kullandı.

Tören; Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Eker‘in konuşmalarının ardından yapılan dans gösterisi ile sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz