Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Anayasa mahkemeleri birer birer tasfiye ediliyor

Rusya Federasyonu (RF) Devlet Duması’nın Kasım 2020’de federal mevzuatta değişiklikler yaparak aldığı karar gereğince, RF’yi oluşturan cumhuriyetlerin anayasa mahkemeleri 1 Ocak 2023’e kadar lağvedilecek. Anayasa mahkemeleri yerine cumhuriyetin parlamentosuna bağlı konseyler oluşturulacak. 

Kuzey Kafkasya’daki yedi cumhuriyetten ikisi olan Adigey ve İnguşetya’daki anayasa mahkemeleri, ülke başkanlarının kararları ile kasım ayında lağvedildi. 

  

“Kuvvetler ayrılığının tasfiyesi” 

Cumhuriyetlerdeki anayasa mahkemelerinin tasfiye edilmesi kararını Kasım 2020’de bir gazeteye verdiği röportajda değerlendiren sosyolog Igor Yakovenko, Devlet Duması’nın bu adımının, RF Anayasası’nı geçersiz kılma ve kuvvetler ayrılığını tasfiye etme sürecinin bir parçası olduğunu belirtti. 

  

“Merkezileşme politikasının bir ürünü” 

Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Halkların Sorunları için Uluslararası Çalışma Grubu üyelerinden Alexei Tsykarev ise anayasa mahkemelerinin hukukun gelişimine katkıda bulunduklarını, diğer yargı alanlarındaki mahkemelerin gelecekteki kararlarını etkileyebildiklerini belirterek, Yakutya’da yaşanan önemli bir örneği şu sözlerle hatırlattı: “2016 yılında Yakutya Anayasa Mahkemesi, Yakutların cumhuriyetin yerli halkı olduğuna karar verdi. Oysa Rusya mevzuatında ‘yerli halk’ terimi yoktur. Yakutya Anayasa Mahkemesi bu kararı BM Yerli Halkların Hakları Bildirgesi’ne dayanarak almıştı ve bu, Rusya yargı uygulamasında bir ilkti.” 

Tsykarev bu kararın diğer cumhuriyetlerin mahkemeleri tarafından kullanılabileceğini ve anayasa mahkemelerinin bu anlamda da önemli olduğunu belirtti. 

Anayasa mahkemelerinin lağvedilmesinin merkezileşme politikasının bir ürünü olduğunun altını çizen Tsykarev, “Her şey merkezileştiriliyor: Vergi sistemi, karar alma sistemi ve siyasi partiler sistemi… Her şey kontrol altında. Anayasa mahkemesi, federal bir devletin statüsünün meşruluğunu yansıtan birkaç unsurdan biridir. Tasfiye edilmeleri, federalizmi parçalamak için atılan bir başka adımdır” dedi. 

  

Haber: Serap Canbek 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img