Sepp Amca’nın permakültür çiftliği

0
958

Avusturyalı çiftçi ve permakültür uzmanı Sepp Holzer‘ın kaleme aldığı “Permakültür Uygulamaları” isimli kitap, Yeni İnsan Yayınevi‘nden çıktı. 

Çiftliği Krameterhof’u 45 hektara kadar büyüten Holzer, Alp Dağları’nda yüksek rakımda kimsenin yetişmesi mümkün değil dediği bitkileri, kendi icadı olan mikro iklim uygulamaları ile ticari olarak yetiştirmeyi başardı. 

Çiftlik ve kümes hayvanları için geliştirdiği uygulamalar dünyanın dikkatini çekti. Tayland ve İskoçya başta olmak üzere, dünyanın değişik ülkelerinde pek çok devasa permakültür projesini başlattı ya da fikrin temellerini attı. 

Permakültür bir barış ilanı. Toprağa dost, bitkiye kardeş, ineğe, koyuna arkadaş bir tasarım biçimi. Onarıcı tarım, verimli bahçecilik ve akıllı bahçıvanlık anlamına geliyor. 

Sepp Amca, köyde doğmuş, annesinin ve babasının yanında çiftçiliği öğrenmiş geleneksel bir köylü çocuğu. Köylünün derdini yakından biliyor. 

Lafı dönüp dolaştırmadan, bir bahçıvanın neye ihtiyacı varsa doğrudan onu yazıyor. O nedenle bu kitap tam bir uygulama kitabı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz