AİHM, Kavala’ya yönelik hak ihlalleri için süre verdi

0
302

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), tutuklu olarak yargılanan Anadolu Kültür Merkezi’’nin sahibi Osman Kavala’yla ilgili Türkiye’ye yönelik ihlal sürecini görüşmek üzere, taraflara görüşlerini sunması için 19 Nisan’a kadar süre verdi. 

AİHM’nin taraflara bildirdiği takvime göre, Türkiye ve Kavala ile Bakanlar Komitesi üyeleri 19 Nisan’a kadar mahkemeye görüşlerini sunabilecek. Mahkemenin Mayıs ya da Haziran’da dosyayı ele alması; Büyük Daire tarafından nihai kararın ise Ağustos’taki yaz tatili dönüşünde, Eylül’de verilmesi bekleniyor. 

  

AİHM dosyayı 21 Şubat’ta almış 

Açıklamada, Mahkeme’nin ikinci kez ihlal sürecini değerlendireceği belirtilirken, Kavala dosyasının 10 Aralık 2019’dan bu yana AİHM’in verdiği karara karşın uygulanmamasını kapsayan sürece yönelik detaylar da duyuruldu. Türkiye’nin Kavala’yı Strazburg mahkemesinin kararına rağmen tahliye etmemesi üzerine Bakanlar Komitesi, 2 Şubat’ta konuyu AİHM Büyük Dairesi’nin değerlendirmesine sunma kararı almıştı. Mahkeme, dosyayı resmi olarak 21 Şubat’ta aldığını duyurdu. 

  

Süreç daha önce Azerbaycan için işletilmişti 

AİHM, tarihinde ilk olarak 2019 yılında Azerbaycan’ı; muhalif ve hükümlü Ilgar Mammadov’ı serbest bırakmaması üzerine mahkûm etmişti. Yıllar süren tutukluluk sırasında AİHM, ilk defa süreçle ilgili içtihat oluşturmaya da başlamıştı. Mammadov hükümlü olmasına karşın, Kavala hakkında kesinleşmiş hüküm olmadan 2017 yılından bu yana cezaevinde tutuluyor. Bunun da Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı ve tanımayı ve uygulamayı taahhüt ettiği yükümlülüklerle çelişki oluşturduğuna dikkat çekiliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz