Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Duvarların ardındaki kadınlar: Biz direniyoruz, siz de ses verin

Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 32. sayısı, “Duvarların ardındaki kadınlar: Biz direniyoruz, siz de ses verin” başlığı ile yayımlandı. 

Bu sayının kapağında, hapishanedeki mahpus kadınlardan Sebahat Tuncel, Leyla Güven, Aynur Aşan ve Şilan Avareş’in yazılarına yer verildi. 

Sebahat Tuncel ve Aynur Aşan, hak ihlalleri ve baskılara rağmen hapishanelerde direnen kadınları konu edinirken, Leyla Güven ve Şilan Avareş’in ’ın yazıları ise tüm imkansızlıklara rağmen cezaevinde çıkardıkları ve Dünya Kadın Yürüyüşü’nün sitesinde yayımlanan Tevn dergisindeki yazılara ışık tutuyor. 

Bree Busk’un kaleme aldığı ve Derya Doğan’ın çevirdiği yazı ise 2019’da Şili’de, otoriter neoliberalizme karşı patlak veren kitlesel ayaklanmalarda Şili feminist hareketinin rolüne odaklanıyor. 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img