Neler oldu?

0
502

Cumartesi Anneleri davası 

2018 yılında 700’üncü hafta buluşmasında gözaltına alınan ve haklarında dava açılan Cumartesi Anneleri’nden 46 kişinin 4’üncü duruşması 23 Mart’ta görüldü. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerini, hafıza bilinciyle orada oturacaklarını söyledi. Dava 21 Eylül’e ertelendi. 

  

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri  

Evrensel muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 25’incisinde kazananlar belli oldu. Ödülleri, Celal Başlangıç, Hale Gönültaş, İpek Özbey, Mehveş Evin, Murat Sabuncu, Nazım Alpman, Serpil İlgün, Zana Kaya’dan oluşan jüri belirledi. Yazılı Haber dalında Arjin Dilek Öncel’in “Amara Dwla’nın duyulmayan çığlıkları” başlıklı haberi ödüle değer görüldü. Kazananlara ödülleri Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan 2022’de düzenlenecek törenle verilecek. (Evrensel) 

  

Kürt Filmleri Festivali  

Mezopotamya Sinema tarafından düzenlenen İstanbul Kürt Filmleri Festivali’nin ikincisi 24-29 Mart’ta yapıldı. Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’ndeki açılışta Amasi Martirosyan’ın 1933 yılında çektiği “Kurdên Êzidî” filmi yayımlandı. 27 filmin yer aldığı festivalde gösterimler Beyoğlu Sinemajestic’te yapıldı ve “Namo” adlı filmle festival sona erdi. (Bianet) 

  

Dünya Tiyatro Günü 

Pek çok sektörel sorun yaşayan tiyatrolar pandemiden de en çok etkilenen alanlardan biriydi. İstanbul’da Moda Sahnesi’nin elektrik faturası ödememe konusundaki direnişi Dünya Tiyatro Günü’ne damgasını vurdu. Dünya Tiyatro Günü’nün ulusal bildirisi bu yıl Seçkin Selvi tarafından kaleme alındı: “Tiyatro, tüm sanatları bütünleştirerek insanlığa ulaştıran tek sanat dalıdır.” 

  

Dink suikastı sanığı Türkiye’ye getirildi  

Emniyet Genel Müdürlüğü, “Hrant Dink suikastında kullanılan silahı sakladığı, faile cinayet için borç para verdiği, cep telefonunu cinayet için iletişim aracı olarak kullandırdığı tespit edilen Ahmet İskender, Kırgızistan’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmiş ve tutuklanmıştır” açıklamasını yaptı. (Bir gün) 

  

“Haberin ağır bedeli” 

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi’nin III. Yıllık Medya Konferansı, “Haberin ağır bedeli” başlığıyla 25-27 Mart’ta Ankara’da yapıldı. Gazeteciliğin sorunlarının ele alındığı konferansta ulusal ve uluslararası meslek örgütleri temsilcileri, gazeteciler ve akademisyenler çözüm önerileri sundu. M4D Projesi destekleriyle kurulan ya da daha etkin hale gelen haber mecralarından gazetecilerin katıldığı ikinci gün oturumunda Jineps Gazetesi Yayın Kurulu üyesi Gül Yılmaz söz aldı. Konferans iki gün boyunca dijital kanallardan yayımlandı. 

  

Kızıldere katliamı 

Kızıldere’de 50 yıl önce katledilen devrimciler; Mahir Çayan, Sabahattin Kurt, Nihat Yılmaz, Saffet Alp, Sinan Kazım Özüdoğru, Ertan Saruhan, Hüdai Arıkan, Ahmet Atasoy, Ömer Ayna ve Cihan Alptekin 30 Mart’ta pek çok kentte anıldı. Ankara Karşıyaka Mezarlığı’ndaki anmada Ahmet Telli, “Yarım asır sonra bir kez daha anıtsal yoldaşlarımızın hatırası önündeyiz. Egemen sınıfın en azgın aygıtlarının hunharca saldırılarına asla boyun eğmemiş olan 68 kuşağının unutulmaz kahramanlarının yanı başındayız” dedi. İstanbul Kadıköy’de Süreyya Operası önündeki basın açıklamasına ise polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz