Putin’in muhalifi Navalni’ye dokuz yıl hapis cezası

0
482

Rusya’da bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan muhalif lider Aleksey Navalni, nitelikli dolandırıcılık ve mahkemeye saygısızlıktan hüküm giyerek dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası yüksek güvenlikli hapishanede infaz edilecek olan Navalni ayrıca 8.200 Euro para cezası ödeyecek. Muhalif liderin karara temyiz hakkı bulunuyor. 

‘DW Türkçe’nin haberine göre Navalni, kurduğu ve sonradan Rusya’da yasaklanan yolsuzlukla mücadele vakfının paralarını zimmetine geçirmek ve bir duruşmada hâkime hakaret etmekle suçlanıyordu. 

45 yaşındaki Navalni, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı muhalefette sembol isimler arasında yer alıyor. Navalni, hakkındaki suçlamaları reddederek siyasi temelli olduğunu savunmuştu. 

Mahkeme kararını Twitter hesabından yaptığı açıklamayla değerlendiren Navalni, “Şunu söylemek istiyorum. Ben ve diğer siyasi tutuklular için en iyi destek, sempati ya da nazik sözler değil, eylemlerdir. Düzenbaz ve hırsız Putin rejimine karşı herhangi bir eylem. Bu savaş suçlularına karşı herhangi bir muhalefet” ifadelerini kullandı. 

Moskova’nın 100 kilometre doğusundaki bir hapishanede bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Navalni’nin yolsuzluktan bir kez daha hüküm giymesinin tutukluluk koşullarını daha da güçleştireceğinden endişe ediliyor. 

Navalni’nin sözcüsü Kira Yarmiş, muhalif liderin Moskova’dan daha da uzak bir cezaevine nakledilmesinden ve kendisiyle bağlantının daha da zorlaşmasından endişe ettiklerini belirtti. Yarmiş, “Putin önce Aleksey’i öldürmeyi denedi. Bunu başaramayınca onu sürekli hapiste tutmaya karar verdi” dedi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olan Navalni, geçen yıl Sibirya’daki bir iç hat uçuşu sırasında Noviçok adlı maddeyle zehirlenmişti.  

Almanya’daki tedavisinin ardından Rusya’ya dönen Navalni’ye mahkemeye itaatsizlik suçundan 2,5 yıllık hapis cezası verilmiş ve ardından Moskova’nın doğusunda bir hapishaneye yollanmıştı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz