Gezi tutukluları düşünce mahkûmudur’

0
249

Uluslararası Af Örgütü (AI), Gezi davası tutukluları Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Çiğdem Mater ve Hakan Altınay’ı ‘düşünce mahkûmu’ ilan ederek, bu kişilerin derhal serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.  

AI’nın kararı, Postane-Galata’da yapılan bir basın toplantısı ile duyuruldu. Gezi Parkı davası kapsamında tutuklu bulunan hak savunucularının cezaevinde ziyaret edilmesinin ardından yapılan basın toplantısı, AI Türkiye Kampanya Direktörü Tarık Beyhan moderatörlüğünde gerçekleşti. Toplantıda AI Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Dikmen ile AI Türkiye Vekil Direktörü Ruhat Sena Akşener konuştu. 

Basın toplantısına video mesaj gönderen AI Genel Sekreteri Agnès Callamard, Gezi davası kararının Türkiye’de yargı sisteminin muhalefeti susturmak için bir baskı aracına dönüştüğünü gösterdiğini ifade etti ve “Bu kişilerin hepsi düşünce mahkûmudur. Onlar için mücadele etmeye kararlıyız. 7 kişinin maruz kaldığı adaletsizlik, Türkiye’de insan haklarına yönelik aşırı sert baskılar kapsamında çok sayıda kişinin yaşadığı adaletsizliğin bir örneğidir. İnsan haklarına değer veren, insan haklarını önemseyen ve savunan herkesi de aynısını yapmaya ve mücadelemize katılmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz