Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Macron’a seçim tokadı

Fransa’da 19 Haziran’da düzenlenen genel seçimlerin ikinci turunda hükümet, 30 yıldan bu yana ilk kez 577 sandalyeli Ulusal Meclis’te salt çoğunluğu elde edemedi.  

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Cumhuriyet’e Yürüyüş/Republique en Marche ile onu destekleyen küçük partiler MODEM ile Horizon’un oluşturduğu Ensemble ittifakı, 245 milletvekili çıkarabildi.  

Jean-Luc Mélenchon liderliğindeki sol ittifak NUPES (Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği) seçimde ikinci sıraya yerleşerek ana muhalefet olurken, aşırı sağcı Marine Le Pen’in partisi Ulusal Birlik ise üçüncü sırada yer aldı. 

Parti tabanına seslenen Jean-Luc Mélenchon, sonucun ‘Macron’un ahlaki başarısızlığına işaret ettiğini’ söyledi ve iktidar partisini, Le Pen’in partisiyle kafa kafaya yarıştığı yerlerde sola destek vermeyi reddederek aşırı sağa hizmet etmekle suçladı. 

Ensemble ittifakının tek başına hükümet kuracak milletvekili sayısına ulaşamaması nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u zorlu günlerin beklediği yorumları yapılırken, Ensemble ittifakını ‘felçten kurtulmak’ için yeni senaryolar üzerinde çalışılıyor. 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img