Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Yeni tedavi yöntemi: Origami robot

ABD Stanford Üniversitesi’ndeki biliminsanları, hastalıkları tedavi etmek için insan vücudunda gezebilen, “Transformers” tarzı bir robot tasarladı. 

Nature Communications adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmada tanıtılan parmak ucu büyüklüğündeki mini robot, kablosuz bağlantıyla kontrol ediliyor ve vücutta enfeksiyon, tümör ya da kan pıhtısı olan bölgelere ilaç taşıyabiliyor. 

Vücut sıvıları içinde yüzerek dar bölgelere girebilen ve kendi etrafında dönebilen, manevra kapasitesi yüksek robotun, damar içi enjeksiyonların ve hap şeklindeki ilaçların kullanımının yerini alabileceği düşünülüyor. 

Robot, tek sıçrayışta uzunluğunun 10 katı kadar mesafeyi kat edebiliyor.  

Araştırmacı Ruike Renee Zhao, kâğıt katlama sanatı “origami”den esinlenerek “origami robot” diye nitelediği teknolojik cihazın, hap ya da iğne kullanımının aksine ilacın hedeflenen bölgeye doğrudan ulaşmasını sağladığını belirtti. Zhao, ileride robotların vücutta sadece ilaç değil aynı zamanda farklı tıbbi araç-gereçler ve kameralar taşıyabileceğini de söyledi. 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img