Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Flütist Monica Moroni, Beslan’da sahneye çıkacak

Beslan Çocukları Anıtı ile Osetlerin kalbinde ayrı bir yeri olan San Marino doğumlu flütist Monica Moroni, 1 Eylül’de, 2004 terör saldırısının 18. yıldönümünde 1 No’lu okulun önünde gösteri yapacak. Etkinliğin organizatörü, İtalya’daki Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Temsilciliği Başkanı Mauro Murgia, “Beslan Anneleri Terör Mağdurları” adlı dernek tarafından davet edildiklerini ve okulda 1 Eylül’de gerçekleşecek ilk performansın ertesi gün de Beslan’daki konser salonunda gerçekleşeceğini açıkladı. Konser için gelecek dört kişilik heyet İstanbul üzerinden Vladikavkaz’a uçacak. Etkinlik, Kuzey Osetya yetkilileri tarafından destekleniyor. 

Murgia açıklamasında, “İlk kez, San Marino’dan bir müzisyen Beslan’da sahne alıyor. Kurbanların anısını onurlandırmak istiyoruz, bu zamanlarda bu anma özellikle önemlidir. Bu yas eylemi biz İtalya vatandaşları için çok önemli. Güney Osetya Dışişleri Bakanlığı’nın ülkemizdeki temsilciliği bu yılın mayıs ayında hazırlıklara başladı. İtalyanlar, Osetya’nın masum çocuklarının öldürülmesinde derinden ıstırap çektiler. Bu bir daha olmamalı. Osetya, İtalya seninle!” dedi. Moroni’nin konsere Rus marşının performansıyla başlayacağını da sözlerine ekleyen Murgia San Marino’daki anıta çelenk koyma töreninin 1 Eylül’de yapılacağını bildirdi.  

Beslan okulundaki terör saldırısı 1 Eylül 2004 sabahı gerçekleşti. 30’dan fazla kişiden oluşan bir terörist grubu, okul açılışı sırasında 1 No’lu okulu ele geçirmiş, aralarında küçük çocukların da olduğu binden fazla kişiyi okulun spor salonunda rehine almışlardı. İnsanlar üç gün boyunca su ve yiyecek verilmeden zorla okulda tutulmuş ve teröristlerin yerleştirdiği bombaların ve aşırı güç kullanılarak yapılan “kurtarma operasyonu”nun sonucunda 186’sı çocuk, 318’i rehine olmak üzere 334 kişi can vermiş, teröristler ise 2’si dışında öldürülmüştü. 

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img