‘Pankisi Vadisi’ndeki Çeçenler Kadirov’u desteklemiyor’

0
257

Gürcistan’da faaliyet gösteren Etnik Azınlıklar Konseyi’nde Kistleri (19. yüzyılda Gürcistan’a giden Çeçenler) temsil eden tarihçi ve etnograf Nona Hangoşvili, Kavkaz Realii’ye verdiği röportajda, Pankisi Vadisi‘nde yaşayan Kistlerin Çeçenya Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov’u sevmediklerini söyledi.  

Hangoşvili, “Kadirov’un adamları Pankisi Vadisi’nde temkinli davranıyor, çünkü burada Kadirov’u seven hiç kimse yok. Pankisi’den yaklaşık 20-30 kişi şu anda Ukrayna’da Çeçen taburlarının bir parçası olarak Rusya’ya karşı savaşıyor” dedi. 

Çeçenya’nın bağımsızlık mücadelesiyle ilgili konuşan Hangoşvili şu ifadeleri kullandı: “Kistlerin yüzde doksanı Çeçenya’nın ilk cumhurbaşkanı Covxar Dudayev’in destekçisiydi. Birinci savaştan sonra birçoğu Grozni’ye taşındı. Özgürlük için savaşa katıldılar. 

Akranlarım ve günümüz gençleri hâlâ İçkerya’nın sembollerini kıyafetlerinde ve telefonlarında taşıyor, herkes marşı ezbere biliyor. İkinci savaş sırasında da Aslan Maskhadov’u desteklemiştik. 

Babam her zaman Çeçenya özgür olur olmaz geri döneceğimizi söylerdi. Gürcülere minnettarız ama Grozni’ye dönüp bağımsız bir Çeçenya’da yaşamak benim en büyük hayalim. Erkek olsam ben de şimdi Ukrayna’ya giderdim. ” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz