Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Dağlardan İnenler’ bienalde buluştu

Moskova’daki Artplay Tasarım Merkezi, II. Kafkasya Çağdaş Sanat Bienali’ne ev sahipliği yaptı. 

Çeçen Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen, küratörlüğünü Zaira Astemirova’nın yaptığı bienalin bu yılki teması “Dağlardan İnenler” idi. Bienalin organizatörleri, bu temayla hemen hemen her Kafkasyalının karşılaştığı aşağılayıcı “dağlı” klişesine bir gönderme yapıldığını belirtti. 

21-27 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşen bienal kapsamında düzenlenen sergide, klasik resim ve heykelden sokak sanatı ve enstalasyona uzanan yelpazede 500’den fazla eser yer aldı.  

Kuzey Kafkasya’nın tüm cumhuriyetlerinin yanı sıra İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Belçika, İsrail, Çin, Türkiye ve Ürdün’den 185 sanatçının eserlerini bir araya getiren etkinlik, Moskova’dan sonra 10 Kasım’da Çeçenya Ulusal Müze’ye taşındı. Çeçenya’daki sergi, 31 Ocak 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacak. 

Serginin sonraki durakları, Mahaçkale’deki “Dağıstan Güzel Sanatlar Müzesi”, Derbent’teki “Dünya Kültürleri ve Dinler Tarihi Müzesi” ve Nalçik’teki “Galeri Doğaçlama” olacak. 

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img