‘Gezegenimiz yanıyor’

0
283

Didem Bayındır ve Mine Yıldırım’ın derlediği “Ekoloji: Bir Arada Yaşamın Geleceği” adlı kitap, Tellekt Yayınları etiketiyle çıktı. 

Son yıllarda basılmış en kapsamlı ekoloji derlemesi olan kitapta, farklı disiplinlerin küresel iklim krizi, ekolojik kriz ve yıkıma dair yaklaşımları, alternatif tahayyüller, etik sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin tartışmalar yer alıyor. 

Kitaba yazılarıyla katkı sunan uzmanlar, geri dönüşü olmayan noktaya bir adım kala ekolojik yıkımı çok boyutlu dinamikleriyle ele alıyor. 

Kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısında şu ifadeler yer alıyor: 

“Ekolojik yıkım ve tahribat gezegenimizin en kritik, öncelikli ve acil sorunu. Kitlesel hayvan ölümleri, türlerin kaybı, biyoçeşitliliğin azalması ve kirlilik her geçen gün hızlanıyor.  

Yerküreyle ilişkimizi gözden geçirmemiz, iktisat politikalarına, üretim modellerine, tüketim alışkanlıklarımıza acilen müdahale etmemiz gerekiyor. Çünkü gezegenimiz yanıyor.  

İşte bu kaygılarla ortaya çıkan Ekoloji: Bir Arada Yaşamın Geleceği ‘geri dönüşü olmayan noktaya bir adım kala’ ekolojik yıkımı çok boyutlu dinamikleriyle ele alıyor, sadece kolektif evimiz olan Dünya’yla ilişkimize değil; aynı zamanda Gaia’nın, canlı ve cansız varlıkların, gezegenin dününe, bugününe ve geleceğine bakıyor.  

Derlemeye katkıda bulunan yazarlar, uzmanlık alanlarının çerçevesinden gerek bireysel ve toplumsal hayatlarımızda gerekse küresel örgütler ve devletler bazında değişmek zorunda oluşumuzun bilimsel ve felsefi gerekçelerini sunuyor, canlı ve cansız tüm varlıklarla yeryüzünün bir bütün olduğunu hatırlamak, hatırlatmak amacını taşıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz