Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Alevilerin mücadelesi sandığa yansıyacak’

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İzmir yöneticisi Fırat Dikmen, iktidarın Alevi politikalarına karşı seçimlerde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ni (Yeşil Sol Parti) destekleme çağrısı yaptı. Dikmen, “Mücadelemiz sandığa yansıyacaktır” dedi.

Gazete Duvar’dan Uğurcan Boztaş’a röportaj veren Dikmen, iktidar değişikliğini “AKP-MHP faşizminin” kurumsallaşmasını önlemek için önemli bulduğunu ve iktidarın değişmesinin Alevilere de nefes aldıracağını ifade etti.

Alevilerin, tercihlerini Yeşil Sol Parti’den yana kullanması gerektiğini belirten Dikmen şunları söyledi: “Alevi öğretisi, 3 öğe üzerinde özgünlüğünü ortaya koyar. Bunlar; kadına bakış, doğaya bakış ve özgürlük sorununa bakıştır. Yeşil Sol’un eşbaşkanlık temsiliyeti, yol sürdürücülerimiz ana ve pir ile örtüşür. İnancımız, doğayı tahakküm alanı olarak görmez. İnsanı ve canlıları doğanın bir parçası kabul eder.

Coğrafyamız ise insansızlaştırılma çabası ile karşı karşıyadır. Maden sahalarına açılarak, depremde de gördüğümüz gibi Alevi köylerine moloz dökülerek insansızlaştırılma çabası sürdürülüyor. Bu seçim bizim için doğamızı da savunacağımız bir seçim olacaktır.”

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img