Yeşil Sol Parti milletvekili adayları Çerkeslerle buluşuyor

0
385

İstanbul ve Ankara’da Yeşil Sol Parti’nin milletvekili adaylarıyla buluşan Çerkesler toplumsal sorunları, kültürel asimilasyon riskini, adaylar ve partilerden beklentilerini ve siyasi taleplerini dile getirdi.

Partilerin seçim çalışmaları son haftasına girerken Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin milletvekili adayları İstanbul’da ve Ankara’da Çerkes derneklerinde bir araya geldi. 9 Mayıs Salı akşamı İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin (İKKD) ev sahipliğini yaptığı buluşmaya İstanbul vekil adaylarından Hasan Kaya Cemal ve Ahmed Saymadi ile birlikte Yeşil Sol Parti MYK üyesi Ahmet Asena eşlik etti. Aynı akşam Ankara Çerkes Derneği’nde gerçekleştirilen bir diğer buluşmada ise Ankara 3. Bölge milletvekili adayı Metin Kılıç ile birlikte HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ve Yeşil Sol Parti İzmir milletvekili adayları Emirali Türkmen, Hatice Göz ve Ruken Dilara Zaf ağırlandı.

Ankara Çerkes Derneği

İstanbul’daki buluşmaya Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ümit Dinçer, Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Oral ve yönetim kurulu üyeleri Nezihe Kayaoğlu ve Tülin Özgül katıldı. Kuzey Kafkas halklarının özgül ve diğer halklarla ortaklaşan sorunları, anadili başta olmak üzere kültürel asimilasyon riskleri vurgulandı. Bu sorunlara yönelik somut çözüm önerileri getirilmesi gibi siyasi talepler karşılıklı olarak ifade edildi.

İstanbul Kafkas Kültür Derneği

Yeşil Sol’un Çerkes adayı umut oldu

Ankara’daki buluşmada Yeşil Sol’un Çerkes adayı Metin Kılıç seçim çalışmalarından bahsederken Çerkeslere dair seçim programındaki yaklaşımını madde madde sıraladı. Aynı zamanda Türkiyeli Çerkes halkının siyasi partilerden ve adaylardan beklentilerinin ve taleplerinin listelendiği dosya Yeşil Sol Parti’ye sunuldu. Buluşmanın soru-cevap kısmında sorunlarla doğrudan muhatap Çerkes bir adayın Meclis’te yer almasının Çerkesler arasında umut yarattığı vurgusu da vardı.

Her iki toplantının sonucunda Çerkes halklarının siyasi istek ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmaların güçlendirilmesi talep edilirken milletvekili adayları da bu sorunları Meclis’e çözüm önerileriyle birlikte taşıyacaklarını vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz