Çerkes Kısa Film Gecesi 

0
434

Stockholm’deki Adiga Wenna, Çerkes Film Festivali ile birlikte 16 Haziran 2023 tarihinde saat 19.00’da Råsundavägen 102, Solna-Stockholm adresinde “Çerkes Kısa Film Gecesi”ne ev sahipliği yapacak.

Çerkes Kısa Film Gecesi’nin iki ana etkinliği olacak.

Birincisi, 3’ü ödüllü olmak üzere 9 kısa filmden oluşan bir seçkinin gösterimi. Bu kısa filmlerden dördü Ekim 2021’deki 1. Çerkes Film Festivali’ne, beşi ise Ekim 2020’deki “Short&Sweet” projesine katılmıştı.

Kısa filmler, Çerkes kimliği, Çerkeslerin zorunlu göçü, Çerkes gelenek ve görenekleri ile ilgili konuların yanı sıra içinde bulunduğumuz çağda insanların karşılaştığı bir dizi insani günlük yaşam meselesini de ele almakta.

İkinci ana etkinlik, yönetmen Jahja Alkhatib ile gösterim sonrası bir soru-cevap oturumu olacak. Alkhatib, İsveç’te yaşayan bir yönetmen ve yapımcı… Etkinlikte 3 kısa filmi gösterilecek olan Alkhatib, film yapımı konusundaki deneyimlerini paylaşacak.

Etkinlik ücretsiz ve herkese açık… Çerkes Film Festivali organizatörleri, “En İyi Çerkes Kısa Film Ödülü”ne aday gösterilmek üzere, 15 dakikadan uzun olmayan Çerkesçe kısa film üreten film yapımcılarına 2. Çerkes Kısa Film Festivali’ne katılım çağrısını yineliyor. Son başvuru tarihi 30 Kasım 2023.

 

Film seçkisi

КЪЫТКIЭНЫГЪЭМ ИКЪУТАФ, Shards of Heritage (Miras Kırıntıları), Dina Chenib

ЗАО ОРЭД, Melody of War (Savaş Melodisi), Nadia Kal

СЫАДЫГ, I’m Circassian, Omar Yenam

НЫСЭ КЪИЩ, Meeting the Bride Ceremony (Gelin Töreni Buluşması), Huda Daghouz

ГЪАШIЭ, Life (Hayat), Muhammed Emin Demiral

ПЫР ПЫР, Pır Pır, Noura Habjouqa

МЭЗ, Forest (Orman), Jahja Alkhatib

2M, 2M, Jahja Alkhatib

ХЬЭЛЫВЭ, Haleva (Heliva), Jahja Alkhatib

 

Haber: Sed Yenam / İsveç

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz