‘Çocuklar kendi anadillerini unutmuş durumdalar’

0
187

Zazaca günlük haber içerikleri üreten Zazakî News, yayın hayatına başladı.

Gazete Duvar’dan Ardıl Batmaz’ın haberine göre, Zazakî News kurucusu gazeteci Enver Yılmaz, “Dili sadece Zazaca olan bir medya mecrası tasarlıyordum. Zaten 15 Temmuz darbe girişimi ve ilan edilen OHAL sonrası Kürt medyası ağır bir darbe aldı. Onlarca kurumun kapısına kilit vuruldu. Az çok yer bulabildiğimiz medya alanları tümden kapanmış oldu. Uzun süre bu çalışmadan uzak kaldım. Dijital medyanın da gelişmesiyle internet haber sitesi kurma fikri oluştu ve hayata geçirdim. Zazacanın dijital platformlarda yer alması ve bu dilin kendini var etmesi açısından Zazakî News büyük bir öneme sahip” dedi.

Zazaca konuşanlar için ‘dijital merkez’ olma iddiasında olduklarını belirten Yılmaz, “Çocuklar asimilasyon çarkında kendi anadillerini unutmuş durumdalar. İnsanların binlerce yıldır konuştuğu, geliştirdiği bu kültür ve dil yok olmamalı. Bu coğrafya, şimdiye kadar birçok dilin yok olduğuna şahitlik etti. Bu dilin, kültürün ve seslerin yok olmasına her şeyden önce bu dili konuşan insanlar seyirci kalmamalıdır” ifadelerini kullandı.

NewsLab Turkey Kuluçka Projesi desteği ile internet üzerinden yayın hayatına başlayan ve sadece Zazaca içeriklerin yer aldığı Zazaki News, Diyarbakır’dan yayın yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz